Zamknij

Będzie nowy budżet 2020. Limit składek na ZUS zostaje

26.11.2019 14:58
Budżet 2020. Limit trzydziestokrotności zostaje
fot. Shutterstock/Maksym Kapliuk (ilustracyjne)

Będzie nowy projekt ustawy budżetowej, w którym nie znajdą się wpływy tytułu likwidacji limitu składek na ZUS.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowym projektem budżetu na 2020 rok, który uwzględni wycofanie z Sejmu projektu dotyczącego zniesienia tzw. 30-krotności - poinformował we wtorek PAP wiceminister finansów Tomasz Robaczyński.

Pracujemy nad projektem nowego budżetu na 2020 r., uwzględniającego zmiany, które nastąpiły w ostatnich dniach

- mówił Robaczyński.

Wskazał na wycofanie z Sejmu projektu, który miał znieść tzw. 30-krotność dotyczącą składek na ZUS. Wiceminister dodał, że projekt na razie nie jest procedowany.

Zobacz także

Zaznaczył, że nie wie, kiedy rząd przyjmie nowy projekt budżetu na przyszły rok. Pod znakiem zapytania pozostaje też kwestia deficytu w budżecie. Pierwotnie zakładano, że finanse na 2020 rok będą zrównoważone – wpływy będą równe wydatkom. Pieniądze z likwidacji limitu składek na ZUS miały przynieść do budżetu miliardy złotych.

Co to jest trzydziestokrotność?

Obecnie przedsiębiorcy zobowiązani są płacić składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do kwoty 142 950 złotych rocznie. Powyżej tej kwoty przedsiębiorcy nie mają takiego obowiązku. Limit odpowiada trzydziestokrotności miesięcznego, średniego wynagrodzenia w gospodarce. Zgodnie z prognozami, w 2020 roku wyniósłby około 156 tysięcy złotych brutto.

Zobacz także

Likwidacja tego limitu wzmocniłaby budżet o 7,1 miliarda złotych. Chodzi o wpływy ze składek płaconych od całości dochodu nawet 370 tysięcy osób.

 

RadioZET.pl/PAP