Zamknij

Minister finansów: to nie kryzys jest powodem nowelizacji budżetu

06.08.2020 10:55
Minister Finansów o nowelizacji budżetu
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER/East News

Minister finansów Tadeusz Kościński w rozmowie z Polskim Radiem mówił o konieczności nowelizacji tegorocznego budżetu. Zapewnił jednak, że nawet w dobie pandemii „finanse publiczne są zdrowe”

- Finanse publiczne są zdrowe, nie potrzebujemy niczego ratować – mówił szef Ministerstwa Finansów Tadeusz Kościński w radiowej Jedynce.

Szef resortu wskazał, że to nie koronakryzys jest powodem korekty tegorocznego budżetu. Nowelizacja to zabieg księgowy w związku z dofinansowaniem z Unii Europejskiej.

Kiedy nowelizacja budżetu?

Tegoroczny budżet zostanie znowelizowany pod koniec sierpnia lub we wrześniu – zapowiedział minister. Dodał też, że ratowanie gospodarki w obliczu koronakryzysu nie jest głównym celem korekty.

Zobacz także

- Pan premier wywalczył znaczącą sumę z Unii Europejskiej, która będzie płynęła do Polski na inwestycje. Pamiętajmy, że rzadko jest tak, żeby UE finansowała 100 procent inwestycji. Potrzebujemy też wkładu własnego. Przygotowujemy budżet, by jak najwięcej kosztów przerzucić na ten rok, by mieć możliwość wkładu własnego na inwestycje, które będą, mam nadzieję, już w przyszłym roku - wyjaśnił minister finansów w Programie I Polskiego Radia.

Zobacz także

Kościński dodał, że wpływy podatkowe są na podobnym poziomie, co w zeszłym roku. Jak mówił „gospodarka w większości już dość dobrze funkcjonuje". Minister przyznał, że nowelizacja budżetu ma na celu przeniesienie jak najwięcej kosztów na ten rok, aby przyszłoroczną ustawę budżetową można było planować w powiązaniu z wykorzystaniem środków unijnych z nowej perspektywy finansowej.

RadioZET.pl/PAP/Polskie Radio