Zamknij

Budżet państwa na 2020 bez deficytu. Jest nowy projekt

23.12.2019 12:58
Budżet 2020. Jest nowy projekt ustawy. Jakie zmiany?
fot. PAP/Marcin Obara

Jest nowy projekt budżetu państwa na 2020 rok. Nadal ma być zrównoważony - czyli bez deficytu. Jak wyglądają szczegóły projektu?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

- Budżet na 2020 rok ma być zrównoważony; dochody i wydatki mają wynieść po około 435,3 miliardów złotych - mówił w poniedziałek na konferencji po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki.

Tłumaczył, że w projekcie budżetu dokonano zmian m.in. zwiększono wydatki na służbę zdrowia. 

Zobacz także

W obliczu zawirowań, które wokół nas mają miejsce, brexit, spowolnienie w strefie euro, czy spory handlowe pomiędzy Chinami a USA, które prowadzą do pewnych perturbacji gospodarczych na świecie, tworzą taką sytuację, że dzisiaj ten stabilny, zrównoważony budżet daje nam komfort, bufor bezpieczeństwa na rok 2020

Mateusz Morawiecki, premier

Szef rządu zapewnił, że projekt zakłada programy socjalne, jakie obiecywał rząd, m.in. 500 plus, trzynaste emerytury.

W tym budżecie znajdują się projekty dla młodych ludzi, czyli bez podatku PIT do 26. roku życia, obniżony PIT z 18 do 17 proc. dla 24 milionów ludzi

Mateusz Morawiecki, premier

- Jestem przekonany, że to jest najlepszy budżet w ciągu ostatnich 30 lat - mówił premier.

Jak powiedział, dzięki uszczelnieniu podatkowemu, które jest kontynuowane, rząd może zaproponować 13. emeryturę i projekty, które wcześniej obiecywał, również te rozwojowe i dotyczące budowy dróg powiatowych, gminnych, ekspresowych.

Budżet ten wypełnia również zobowiązania sojusznicze - mówił, dodając, że ma na myśli budżety bezpieczeństwa.

Zobacz także

Jakie wydatki i dochody państwa w 2020 roku?

- Cała sfera społeczna jest zabezpieczona w tym budżecie. Sfera bezpieczeństwa - wewnętrznego, zewnętrznego również. Ale także ta, na której tak bardzo mi zależy, czyli sfera aspiracji Polaków, rozwoju, szybszego rozwoju gospodarczego, dobrego, zdrowego rozwoju gospodarczego - powiedział szef rządu.

Jak podało Ministerstwo Finansów, planowane dochody państwa w 2020 roku wyniosą 435,3 mld zł. To wzrost o 12,3 proc. - w tym roku w budżecie zapisano 387,7 mld zł. 

Z kolei wydatki państwa w 2020 roku mają wynieść 435,3 mld zł (więcej o 4,6 proc. w porównaniu do 2019 roku, kiedy planowano 416,2 mld zł).

Nasze finanse publiczne, chyba nigdy - trzeba powiedzieć tak uczciwie - nie były w tak dobrym stanie, dzięki uszczelnieniu podatków, pogonieniu mafii VAT-owskich

Mateusz Morawiecki, premier

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP