Zamknij

Będzie nowelizacja tegorocznego budżetu. Rząd zajmie się projektem

18.08.2020 17:48
Piotr Patkowski i Tadeusz Kościński
fot. Piotr Molecki/East News

Rząd zajmie się odkładaną od miesięcy nowelizacją tegorocznego budżetu. Rada ministrów rozpoczyna obrady w najbliższy czwartek – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Nowelizacja budżetu na 2020 rok stanie się przedmiotem czwartkowych obrad Rady Ministrów – wynika z harmonogramu posiedzenia rządu.

Ustawodawca wskazuje, że powodem nowelizacji jest pandemia koronawirusa. Zmiany mają dotyczyć zarówno tegorocznych wydatków, jak i dochodów.

Budżet 2020. Co zmieni się w finansach?

Nowelizacja tegorocznego budżetu wydaje się nieunikniona. Pandemia obciążyła finanse publiczne m.in. poprzez tarcze antykryzysowe dla pracowników i firm. Jednocześnie lockdown pozbawił przedsiębiorców dochodów, a co za tym idzie, zmniejszył kwotę odprowadzanych przez nich podatków.

Zobacz także

Choć początkowo resort finansów zwlekał z nowelizacją budżetu, a sam szef ministerstwa Tadeusz Kościński zapewniał, że „nie ma pośpiechu”, to ustawodawca mówi o potrzebie wprowadzenia zmian w budżecie.

W wykazie stwierdzono, że zmiany wprowadzone nowelizacją będą odnosić się tylko do realizacji budżetu w 2020 roku z uwzględnieniem skutków zarówno po stronie dochodowej jak i wydatkowej wynikających z już podjętych działań - wdrożonych specustaw dot. COVID-19 - oraz uwzględnienia dodatkowych skutków wydatkowych.

Zobacz także

Jednocześnie resort finansów podsumował, na jakim poziomie obecnie są finanse publiczne. Ministerstwo przedstawiło szacunkowe dane o wykonaniu budżetu państwa za lipiec. Okazuje się, że dochody budżetowe w lipcu 2020 roku były o 1,8 mld złotych wyższe niż w analogicznym okresie rok temu. Budżet tylko w lipcu wzbogacił się o 38,4 mld złotych.

Szacunkowe dane o wykonaniu budżetu państwa za ubiegły miesiąc pokazują, że gospodarka zaczyna wracać na właściwe tory 

- napisał w wtorek na Twitterze wiceminister finansów Piotr Patkowski

Wiceminister dodał, że to na tę kwotę składają się m.in. wpływy z VAT i CIT. Te pierwsze w lipcu wyniosły 19,7 mld zł i były wyższe o ok. 1,7 mld zł w porównaniu z lipcem 2019 roku. Dochody budżetu państwa z CIT w lipcu tego roku były wyższe o około 0,6 mld zł w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Resort wskazał też, że deficyt budżetowy po lipcu 2020 wynosi 16,3 mld zł. W okresie styczeń – lipiec dochody wyniosły 235,8 mld zł, a wydatki 252,1 mld zł.

RadioZET.pl/PAP