Zamknij

Budżet bogatszy niż zakładano? Ustawa na ostatniej prostej

28.02.2020 08:01
Budżet na 2020 rok na ostatniej prostej
fot. PAP/Radek Pietruszka

Senatorowie zgłosili poprawki do ustawy budżetowej na 2020 rok. Chcą przeznaczyć więcej pieniędzy m.in. na onkologię i oświatę. Projektem zajmie się teraz Sejm.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Posłowie ponownie rozpatrzą projekt budżetu na 2020 rok. Senatorowie zaproponowali zwiększenie budżetu na oświatę, onkologię czy walkę ze smogiem.

Najważniejsze poprawki Senatu przewidywały przeznaczenie 1,9 mld złotych na zwalczanie chorób onkologicznych, zwiększenie o 4,6 mld zł subwencji oświatowej, czy dodatkowy miliard złotych na walkę ze smogiem. Poprawki zakładały też przesunięcie do Kancelarii Senatu 110 mln zł na finansowanie zadań związanych z Polonią. Senat zgodził się także zwiększyć finansowanie Państwowej Inspekcji Pracy o 5 mln zł, Rzecznika Praw Obywatelskich o 6 mln zł, przeznaczyć blisko 4 mln zł na Europejskie Centrum Solidarności. O 100 mln zł wzrośnie budżet przeznaczony na walkę z ASF, a o 250 mln złotych więcej trafi do samorządów. Inne poprawki mają charakter lokalny.

Większość, bo 52 senatorów poparło zaproponowane zmiany. Przeciw było 42 polityków.

Zobacz także

Senatorowie spierali się o kwotę, o jaką miałby zwiększyć się tegoroczny budżet. Przewodniczący senackiej komisji finansów senator Kazimierz Kleina z Koalicji Obywatelskiej mówił o ponad 5-miliardowym wzrośnie. Z kolei Grzegorz Biernacki z PiS powołując się na dane resortu mówił o 12 mld złotych.

Dodał, że zaproponowane przez KO poprawki zmniejszają m.in. środki na obsługę długu, co uniemożliwi poprawną realizację jego obsługi. Zwrócił uwagę, że poprawki uszczuplają też rezerwę na realizację inwestycji z finansowaniem unijnym.

Zobacz także

Ustawa budżetowa na 2020 rok. Co zakłada?

W uchwalonej przez Sejm ustawie założono, że PKB w ujęciu realnym wzrośnie do 3,7 proc. Inflacja utrzyma się na poziomie 2,5 proc., a wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz emerytur i rent sięgnie nominalnie 6,3 proc.

Zobacz także

Rząd zapewnia, że tak skrojony budżet przewiduje środki m.in. na 500 plus, na co w 2020 roku przeznaczonych zostanie 39,2 mld złotych. W budżecie mają znaleźć się też środki na trzynastki dla emerytów i rencistów, podwyższenie zasiłku pielęgnacyjnego od 1 listopada 2019 r. oraz podwyższenie świadczenia pielęgnacyjnego od 1 stycznia 2020 r. Budżet zakłada też finansowanie wyprawki szkolnej tzw. 300 plus dla dzieci, wypłatę 4000 zł w ramach programu „za życiem”, emerytur matczynych i wypłatę wyższych emerytur od 1 marca.

Wśród wydatków znalazły się także: program Senior plus, wyższe wydatki na obronę narodową, wzrost płac w budżetówce i inwestycje kolejowe i drogowe

RadioZET.pl/PAP