Zamknij

Zmiany w tegorocznym budżecie. 109 miliardów złotych na minusie

07.10.2020 21:09
Nowy budżet 2020
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Koronakryzys wymusił na rządzących poprawki w tegorocznej ustawie budżetowej. Wydatki okazały się większe niż początkowo zakładano i przyczyniły się do powstania deficytu w kwocie 109,3 mld złotych.

Ustawa budżetowa na 2020 rok została poprawiona. Nieoczekiwane wydatki związane m.in. z tarczami antykryzysowymi, czy mniejsze wpływy podatkowe będące konsekwencją lockdownu wymusiły zmiany.

Sejm opowiedział się za nowym budżetem z deficytem równym 109,3 mld zł.

Nowy budżet na 2020 rok

Marzenie o zrównoważonych finansach nieprędko się spełni. Zarówno bieżący, jak i przyszłoroczny budżet zakłada deficyt. Dziura w finansach w tym roku wyniesie ponad 109 mld złotych.

Zobacz także

Mowa o różnicy między wydatkami, a dochodami państwa. Te ostatnie są skromniejsze, niż początkowo zakładano. Do budżetu państwa w 2020 roku wpłynie 398,7 mld zł, podczas gdy wydatki wzrosną do kwoty 508 mld zł.

  • Założono, że dochody budżetu będą niższe od planowanych o 36,7 mld zł, dochody podatkowe spadną o 40,3 mld, ale wyższe o 3,6 mld zł będą dochody niepodatkowe.
  • Projekt przewiduje, że spadek PKB w całym 2020 r. wyniesie 4,6 proc., wobec pierwotnie zakładanego wzrostu o 3,7 proc.
  • Z kolei zatrudnienie w gospodarce narodowej spadnie o 2,4 proc., a płace wzrosną o 3,5 proc., czyli wolniej niż w poprzednich latach.

Zobacz także

Podczas prac sejmowych PiS dorzucił do projektu kilka poprawek. Do ustawy wprowadzono m.in. poprawkę zgłoszoną przez klub parlamentarny PiS polegającą na dopisaniu w zestawieniu programów rządowych programu pod nazwą "budowa siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage" (w Toruniu). W tym roku na ten cel ma zostać przeznaczone 32 mln zł.

Inna poprawka zakłada przeniesienie części środków w obrębie Sądu Najwyższego na wzrost wynagrodzeń dla pracowników cywilnych sądu o około 550 zł brutto na jeden etat.

RadioZET.pl/PAP