Zamknij

Będzie nowelizacja budżetu na 2020 rok. Sejm zajmie się projektem

21.07.2020 16:10
Budżet 2020 do zmiany. Sejm we wrześniu wraca do prac
fot. Jakub Kaminski/East News

Sejm dopiero po wakacjach powróci do prac nad nowelizacją ustawy budżetowej na 2020 rok. O planach parlamentarzystów poinformował przewodniczący sejmowej komisji finansów poseł Henryk Kowalczyk.

Koronakryzys odbił się nie tylko na zasobności portfeli Polaków, ale także na wspólnym budżecie. Wydatki państwowe m.in. na realizację tarcz antykryzysowych to miliardy złotych, o które należy skorygować tegoroczny budżet.

W resorcie finansów pośpiechu i obawy o stan finansów publicznych nie widać. Minister finansów Tadeusz Kościński zapewnia o stabilności wspólnej kasy, zaś posłowie PiS przekonują, że temat może poczekać do września.

Budżet 2020 do poprawki. Sejm zajmie się ustawą we wrześniu

- Według mojej wiedzy na wrzesień szykowana jest nowelizacja budżetu, czyli tuż po przerwie wakacyjnej zaczynamy pracę komisji finansów publicznych nad nowelizacją budżetu na rok 2020. Teraz jest to na etapie prac rządowych - powiedział Henryk Kowalczyk cytowany przez PAP.

Zobacz także

Skąd potrzeba nowelizacji budżetu? Koronawirus spowodował straty budżetowe nie tylko po stronie wydatków państwa, ale także przychodów. Pandemia niejednokrotnie pozbawiła przedsiębiorców i pracowników źródła dochodu, a gdy nie zarabiali, nie odprowadzali podatków. Przychody podatkowe oszacowane w ustawie budżetowej będą zatem niższe, niż pierwotnie szacowano, zaś wydatki – wyższe.

Oczywista wydaje się zatem nowelizacja budżetu. Co na to resort finansów?

Zobacz także

Podczas jednej z ostatnich konferencji prasowych szef tego resortu Tadeusz Kościński w odpowiedzi na pytanie PAP mówił, że nie ma pośpiechu przy nowelizacji budżetu.

Mamy dobrą płynność, finanse publiczne są zdrowe, to nie jest tak, że nie ma pieniędzy w budżecie i trzeba go nowelizować 

- tłumaczył Kościński

RadioZET.pl/PAP