Zamknij

Budżet jednak bez deficytu. Nowy projekt trafił do Sejmu

27.12.2019 12:35
Budżet 2020 bez deficytu. Projekt w Sejmie. Co przewiduje?
fot. Shutterstock/ Gints Ivuskans

Posłowie zajmą się nowym projektem budżetu na 2020 rok. Ustawa przewiduje zrównoważone finanse, co oznacza, że wydatki będą równe wpływom.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Projekt ustawy budżetowej w nowej wersji został przyjęty przez rząd już w poniedziałek przez Świętami. Na kolejnym posiedzeniu Sejmu, które zaplanowane jest na 8 stycznia, posłowie zajmą się zmodyfikowanym projektem. Zgodnie z nim, deficytu nie będzie. Dochody i wydatki mają wynieść po 435,3 miliarda złotych, czyli o około 5 miliardów więcej niż planowano we wrześniu.

Jak sfinansować nowe obietnice PiS?

Po wyborach parlamentarnych pojawiły się problemy z ułożeniem budżetu, który realizowałby wszystkie obietnice rządzących a jednocześnie nie pogłębiałby deficytu. Pierwotna wersja ustawy budżetowej nie przywidywała bowiem wypłaty obiecanych przez PiS trzynastek dla emerytów. Zakładała za to zniesienie limitu trzedziestokrotności, na co ostatecznie politycy nie zgodzili się.

Zobacz także

Skąd zatem wziąć pieniądze na realizację dodatkowej obietnicy wpisanej do budżetu i likwidację jednego ze źródeł dochodów budżetowych? Nowy projekt zakłada wpłatę z zysku Narodowego Banku Polskiego do budżetu w wysokości ok. 7,1 miliarda złotych w 2020 roku. O co chodzi w tej zmianie? Rada Polityki Pieniężnej nie będzie uwzględniała w wyniku finansowym najbardziej zmiennego elementu, jakim są różnice kursowe. 

Zobacz także

Ponadto w budżecie znalazł się szereg narzędzi uszczelniających system podatkowych. Chodzi między innymi o wdrożenie systemu teleinformatycznego izby rozliczeniowej (STIR), dzięki któremu skarbówka może blokować „podejrzane” rachunki bankowe, jeśli stwierdzi, że istnieje ryzyko wyłudzenia podatku. W budżecie przewidziano także dalsze wpływy pośrednio wypracowane dzięki systemowi split payment, czyli mechanizmie podzielonej płatności w VAT. Podatnicy nie uciekną przed skarbówką także dzięki kasom fiskalnym online, które zapewnią urzędnikom stały dostęp do wszystkich transakcji.  

Zobacz także

W prognozie dochodów uwzględniono także m.in. wzrost akcyzy na alkohol i tytoń, rozszerzenie tzw. małego ZUS-u oraz efekt wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych i zmniejszenie szarej strefy w obrocie odpadami.

Niższe dochody, w szczególności w przypadku samorządów, są konsekwencją obniżenia PIT z 18 do 17 procent, a także wprowadzenia zerowego podatku dla młodych do 25. roku życia.

Zobacz także

Kolejne rekordy mają pobić dochody z VAT. Te w 2020 roku wzrosną do 196,5 miliarda złotych ze 182 miliardów. Łączne dochody podatkowe zaplanowano na 390 miliardów złotych, a niepodatkowe na 42,96 miliarda. W projekcie napisano, że w 2020 r. wysokość stawek podatku VAT pozostanie na obecnym poziomie.

Zobacz także

Nowe wydatki: trzynastki i rozszerzone 500 plus

Program 500 plus początkowo obejmował drugie i kolejne dziecko w rodzinie. W 2019 roku zmieniono jednak zasady i rozszerzono program na wszystkie dzieci. Z tego tytułu z budżetu państwa w 2020 roku do rodzin trafi 39,2 miliarda złotych.

Zobacz także

W nowym budżecie zagwarantowano też środki na wypłatę trzynastych emerytur, renty socjalnej i wyższego zasiłku i świadczenia pielęgnacyjnego. Przewidziano także wypłatę 300 zł na każde dziecko w wieku szkolnym w ramach programu "dobry start" i wypłatę świadczenia w wysokości 4000 złotych związanego z programem "Za życiem". Zagwarantowano także wypłatę emerytur w ramach programu „Mama 4 plus” i powszechnych świadczeń emerytalnych z gwarantowaną – 70 złotową podwyżką.

Wzrosnąć ma również najniższa emerytura do 1200 złotych. Rząd szacuje, że wzrost emerytur kosztować będzie około 8,7 miliarda złotych.

W budżecie mowa także o wydatkach związanych z programem „Senior Plus” i podwyżkach w budżetówce.

Deficyt sektora finansów publicznych w 2020 roku (według metodologii unijnej) na wynieść 1,2 procenta PKB, a gospodarka urosnąć - ujęciu realnym - o 3,7 procent. Prognozowana inflacja ma kształtować się na poziomie 2,5 procenta, a wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz emerytur i rent wyniesie nominalnie  6,3 procenta.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP