Zamknij

Morawiecki o budżecie: jest lepiej, niż zakładała Komisja Europejska

10.07.2020 10:42
Budżet 2020 a koronakryzys. Morawiecki: jest lepiej, niż zakłada KE
fot. PAP/Wojtek Jargiło

- Sytuacja budżetowa w Polsce, po czerwcu przekroczyła oczekiwania Komisji Europejskiej – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Komisja Europejska łagodnie potraktowała w swoich prognozach polską gospodarkę. Przewidywany spadek PKB wynosi 4,6 proc., co jest dobrym wynikiem na tle innych krajów europejskich, których rynki ucierpiały przez koronakryzys.

- Komisja Europejska i instytucje międzynarodowe potwierdzają bardzo dobry stan, bardzo dużą siłę polskich finansów publicznych. Sytuacja budżetowa okazała się dużo lepsza, niż prognozowano - powiedział w Polsat News Mateusz Morawiecki.

Trzaskowski kontra Morawiecki. Jak koronakryzys wpłynął na gospodarkę?

Premier Mateusz Morawiecki w Polsat News był pytany o budżet i prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej. Wcześniej, gościem tej stacji był kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski. Polityk mówił wówczas, że jego zdaniem „sytuacja jest bardzo poważna, a rząd przez cały czas coś ukrywa".

- Sytuacja finansowa jest bardzo trudna. Okazuje się, że grozi nam 5 proc. mniej przyrostu PKB, że będą podwyżki, że będą zwolnienia – mówił Trzaskowski.

Zobacz także

Do słów polityka w Polsat News odniósł się premier Mateusz Morawiecki, który stwierdził, że „Trzaskowski chyba nie wie, co to jest PKB”.

- Rafał Trzaskowski pokazywał, czy opowiadał o pewnych danych Komisji Europejskiej. Ja chcę pokazać pewną kartkę, 4,6 proc. PKB. Polska jest na górze całej tej tabeli, a Trzaskowski powiedział, że Polska jest w kompletnej zapaści. Z resztą, chyba nie wie, co to jest PKB – mówił Morawiecki.

Premier podkreślił, sytuacja w budżecie jest lepsza od oczekiwań polityków i samej Komisji Europejskiej.

Sytuacja budżetowa okazała się dużo lepsza po czerwcu, niż nie tylko prognozowali przyjaciele Trzaskowskiego, Leszek Balcerowicz czy Jacek Rostowski, ale również przekroczyła oczekiwania KE 

- dodał premier

RadioZET.pl/Polsat News