Zamknij

W ubiegłym roku wzrosły ceny za materiały budowlane

Piotr Drabik
14.01.2019 10:04
Budownictwo. W ubiegłym roku wzrosły ceny za materiały budowlane. Nieruchomości
fot. Momizi/Shutterstock (ilustracyjne)

W ubiegłym roku wzrosły ceny większości materiałów budowlanych. Jak podała Grupa PSB, najbardziej podrożały płyty OSB (o blisko 28 proc.) oraz materiały do budowy ścian i kominów (o 13,5 proc.). Zdaniem eksperta dynamika podwyżek w tej kategorii maleje. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Materiały budowlane w porównaniu z 2017 rokiem wzrosły w 19 grupach towarowych. „Płyty OSB zdrożały o 27,9 proc., materiały do budowy ścian i kominów o 13,5 proc., izolacje termiczne – 8,6 proc., materiały do urządzenia otoczenia domu o 5,7 proc.” – informowała Grupa PSB.

W ubiegłym roku, w porównaniu do poprzedniego, farby i lakiery podrożały o 4,5 proc., cement i wapno o 4,1 proc., a izolacje wodochronne o 3,3 proc. Jak podała Grupa PSB, minimalnie zdrożały też produkty do budowy dachów (2,7 proc.), stolarka (1,9 proc.) czy narzędzia (1,7 proc.).

Zobacz także

Nie tylko podwyżki

Spadek cen nastąpił tylko w grupie oświetlenie i elektryka – o 0,9 proc.

W samym grudniu 2018 roku, w porównaniu do tego samego okresu roku 2017, najbardziej zdrożały materiały do budowy ścian i kominów – o 19,3 proc. Za płyty OSB w tym czasie płacono 13 proc. więcej.

Jak informował Główny Urząd Statystyczny, od stycznia do listopada ubiegłego roku rozpoczęto budowę 210,8 tys. mieszkań (o 8,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku). Liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrosła w tym czasie o 2,5 proc. – do 163,8 tys. lokali.

Deweloperzy giełdowi w całym 2018 roku sprzedali o 14,5 proc. mniej mieszkań niż rok wcześniej. Spadki sprzedaży podane przez 20 firm deweloperskich w ostatnim kwartale 2018 roku sięgnęły aż 30 proc. 

Zobacz także

Koniec bumu mieszkaniowego?

Ekspert portalu RynekPierwotny.pl Jarosław Jędrzyński ocenił, że wzrosty cen materiałów budowlanych są ciągle znaczące, ale ich dynamika maleje.

– Dotyczy to zwłaszcza pozycji o dotychczas najbardziej dynamicznie rosnących cenach, a więc płyt OSB, izolacji termicznych czy izolacji wodochronnych. Na razie jest to stosunkowo ograniczona korekta, ale z dość dużym prawdopodobieństwem zapowiedź hamowania drożyzny materiałów budowlanych, co powinny potwierdzić kolejne raporty PSB – powiedział ekspert.

Zdaniem Jędrzyńskiego „kołem zamachowym, napędzającym wzrosty cen materiałów budowlanych, jest wciąż żywe przekonanie o nieuchronnym, dalszym trwaniu inwestycyjnej prosperity na rynku mieszkaniowym”.

– Potwierdzają to zresztą dotychczasowe informacje GUS, zwłaszcza w kwestii nowych pozwoleń na budowę – przypomniał ekspert.

Zauważył, że ostatnie statystyki sprzedażowe deweloperów w czwartym kwartale ubiegłego roku uległy tąpnięciu o blisko jedną trzecią, licząc rok do roku.

– Najprawdopodobniej oznacza to definitywny koniec cyklicznego boomu na rynku mieszkaniowym, co już w dość bliskiej perspektywie powinno przełożyć się również na ograniczenie produkcji mieszkań, a tym samym na spadek popytu na materiały budowlane, z oczywistym skutkiem dla dalszego kształtowania ich cen – podał Jędrzyński.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD