Zamknij

Budownictwo. Przed nami największa w historii kumulacja robót budowlanych

24.08.2021 09:29
Budownictwo. Przed nami największa w historii kumulacja robót budowlanych
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

- Przed nami największa w historii kumulacja robót budowlanych: do inwestycji mieszkaniowych dołączą duże inwestycje drogowe, kolejowe i energetyczne. W tym te przewidziane w Polskim Ładzie - mówi Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Budownictwo mieszkaniowe to jeden z sektorów, które rozwijają się w czasie pandemii. Na początku sierpnia 2021 pisaliśmy, że r emonty kosztują Polaków coraz więcej i pochłaniają znaczną część rodzinnego budżetu.

A jak wygląda sytuacja w budownictwie drogowym? „Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że o miesiące, o ile nie lata, opóźni się oddanie do użytku wielu kilometrów dróg. To skutek nowych zasad protestów środowiskowych.

Opóźnienia w budownictwie. Winne nowe zasady protestów środowiskowych

Czytamy w gazecie, że organizacje ekologiczne skierowały już pierwsze skargi na podstawie obowiązującej od maja nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku.

Chodzi o trzy inwestycje Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad: odcinki S10 Bydgoszcz–Toruń; S74 Przełom/Mniów–węzeł Kielce Zachód; S19 Choroszcz–Ploski

Fragment artykułu DGP

Z informacji dziennika wynika, że pierwsza ma połączyć dwie stolice województwa kujawsko-pomorskiego i m.in. odciążyć zatłoczoną DK10 między tymi miastami. Inwestycja na S74 miała skracać drogę z Kielc do autostrady A1, Łodzi czy Rzeszowa. Ostatnia oprotestowana trasa to część Via Carpatia. Miała wspierać rozwój Polski Wschodniej poprzez skomunikowanie terenów inwestycyjnych np. pod centra logistyczne, bazy przeładunkowe itd.

Co na to obowiązujące od trzech miesięcy prawo? Nowe przepisy dają organizacjom ekologicznym większe możliwości interwencji w przypadku inwestycji o znaczącym wpływie na środowisko.Wiceprezes BCC Łukasz Bernatowicz uważa, że takie skargi oznaczają opóźnienia liczone w miesiącach, a nawet latach.

Z kolei Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa mówi w DGP, że szykują się dla branży duże wyzwania.

Przed nami największa w historii kumulacja robót budowlanych: do inwestycji mieszkaniowych dołączą duże inwestycje drogowe, kolejowe i energetyczne. W tym te przewidziane w Polskim Ładzie.

Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa

Nowe prawo to skutek tzw. uzasadnionej opinii Komisji Europejskiej z marca 2019 roku.

RadioZET.pl/PAP/DGP