Zamknij

Kolejne pomysły na Centralny Port Komunikacyjny. Są gotowe projekty

12.09.2019 07:42
Jak będzie wyglądać nowe lotnisko?
fot. Materiały prasowe

„Lotnisko-miasto”, trójkątne terminale i pomarańczowe świetliki na szczycie dachu. To najnowsze pomysły na Centralny Port Komunikacyjny.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Trzy pracownie architektoniczne przygotowały projekt terminala Centralnego Portu Komunikacyjnego. To druga edycja polsko – brytyjskich warsztatów architektonicznych.

- Już po raz drugi zaprosiliśmy do współpracy architektów z bogatym portfolio zaprojektowanych i zrealizowanych inwestycji, żeby zapytać ich o to, jak Port Lotniczy Solidarność może wyglądać. Moment nie jest przypadkowy. Do końca października konsultujemy z partnerami branżowymi wymagania techniczne i operacyjne nowego lotniska - powiedział cytowany w komunikacie pełnomocnik rządu ds. budowy CPK Mikołaj Wild.

Zobacz także

W tej edycji swoje pomysły przedstawiły trzy pracownie: Woods Bagot, Populous i KPF. Projektanci tych biur pracowali m.in. przy planowaniu lotnisk w Abu Dhabi, Seulu, czy Singapurze.

Głównym punktem, na którym skupili się projektanci była odpowiednia odległość między centralną częścią lotniska, a najbardziej oddalonymi bramkami lotniskowymi.

Zobacz także

- Celem było skrócenie czasu odpraw i ułatwienie przesiadek. W efekcie zaproponowali terminale w kształcie trójkąta: większy w ramach pierwszego etapu budowy CPK, a drugi, mniejszy dotyczący ewentualnej rozbudowy portu w przyszłości - jeśli będzie takie zapotrzebowanie - czytamy.
W planach jest zapewnienie wygodnego dojazdu do lotniska. Terminal byłby połączony ze stacją kolejową z połączeniami do Warszawy i Łodzi, a także Poznania i Wrocławia. 

Nowy wygląd CPK (Populous)
fot. Materiały prasowe

Projektanci zaprojektowali wnętrze terminalu CPK jako "przestronną i pełną światła halę z przezroczystym dachem, na jego szczycie umieścili pomarańczowe świetliki o nieregularnym kształcie, przywołujące na myśl tradycyjny polski bursztyn".

Zobacz także

Pojawiła się też koncepcja tzw. airport city, czyli „lotnisko – miasto”. Taki pomysł na port mają architekci Populousa, którzy chcieliby, „by podróż przez lotnisko rozpoczynała się w momencie, gdy podróżni wysiadają z pociągu na zintegrowanej z terminalem stacji kolejowej”.

W koncepcji tej pasażerowie będą mogli skorzystać m.in. z centrum SPA i masażu, siłowni i basenu.

Pomysł na CPK (WOODS BAGOT)
fot. Materiały prasowe

Architekci z Woods Bagot chcieli zmienić także sposób odprawy. Zamiast czekania w kolejce przy bramkach, kontrola odbywałaby się za pośrednictwem specjalnych skanerów przy wejściu na lotnisko.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 kilometrów na zachód od Warszawy, na obszarze około 3000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w ramach pierwszego etapu będzie w stanie obsługiwać 45 milionów pasażerów rocznie.

RadioZET.pl/PAP