Zamknij

Centralny Port Komunikacyjny. Horała: 95 tysięcy nowych miejsc pracy

26.08.2020 14:45
Budowa CPK. Horała: będzie 95 tysięcy nowych miejsc pracy
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER/East News

W szczytowym momencie program inwestycyjny Centralnego Portu Komunikacyjnego wykreuje w Polsce 95 tysięcy miejsc pracy - powiedział w Radiu Gdańsk wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Centralny Port Komunikacyjny jeszcze nie powstał, ale rządzący już wiążą z nim nadzieje związane także z rynkiem pracy.

Marcin Horała szacuje, że nowa inwestycja w szczytowym momencie wygeneruje nawet 95 tysięcy miejsc pracy. CPK przyczyni się także do wzrostu PKB, a wkład ten inwestycji szacowany jest na 126 mld złotych.

Centralny Port Komunikacyjny i tysiące nowych miejsc pracy

Centralny Port Komunikacyjny to największa inwestycja zainicjowana przez Prawo i Sprawiedliwość. Wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego ocenił, że pandemia nie przeszkodziła w jej realizacji.

W warunkach spowolnienia gospodarczego znacznie łatwiej prowadzi się inwestycje - są niższe ceny i więcej chętnych kontrahentów szukających zleceń. Z drugiej strony takie inwestycje publiczne są potrzebne, żeby pobudzić gospodarkę 

- mówił Horała w Radiu Gdańsk

Jak dodał wiceminister, "CPK jeszcze przez kilka lat, do roku 2027, to tak naprawdę nie jest działające lotnisko, tylko wielki program inwestycyjny”.

Zobacz także

Inwestycja ta to nie tylko lotnisko, ale i szlaki komunikacyjne, w tym kolejowe. Stąd 95 tysięcy miejsc pracy, które w przyszłości – zgodnie z wyliczeniami wiceministra – miałaby wygenerować ta inwestycja.

- W szczytowym momencie ten program inwestycyjny wykreuje w Polsce 95 tysięcy miejsc pracy. Wartość dodana PKB brutto, który wygeneruje ta inwestycja w polskiej gospodarce, to 126 miliardów złotych. Mówimy tylko o fazie budowy, bo zupełnie czymś innym, dużo trudniejszym do oszacowania, jest wpływ na gospodarkę wynikający z tego, że będziemy mieli to lotnisko i system komunikacyjny - zauważył wiceminister infrastruktury.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 kilometrów na zachód od Warszawy, na obszarze około 3000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w ramach pierwszego etapu będzie w stanie obsługiwać 45 milionów pasażerów rocznie.

RadioZET.pl/PAP