Zamknij

Budowa Baltic Pipe w Polsce

Olga Papiernik
19.12.2017 15:56
Budowa Baltic Pipe w Polsce
fot. Etienne Girardet on Unsplash

Gaz-System podpisał trzy umowy z Biurem Studiów i Projektów Gazownictwa Gazoprojekt na opracowanie dokumentacji projektowych dla tłoczni, które powstaną w Polsce w ramach projektu Baltic Pipe, podała firma.

"Spółka została wyłoniona w wyniku postępowania przetargowego - potencjalni wykonawcy mogli składać oferty częściowe w podziale na trzy lokalizacje. W każdym przypadku Gazoprojekt S.A. złożył najkorzystniejszą ofertę. W ramach umów będzie zobowiązany do uzyskania wszystkich niezbędnych uzgodnień, zgód, opinii, pozwoleń i decyzji. Będzie również sprawować nadzór autorski dla inwestycji" - czytamy w komunikacie.

W ramach przedsięwzięcia zostaną rozbudowane tłocznie gazu w Goleniowe i Odolanowie wraz z węzłem i infrastrukturą towarzyszącą. Rozbudowany będzie również węzeł przesyłu gazu oraz powstanie nowa tłocznia w Gustorzynie, podano także.

"Inwestycje te są niezbędne dla funkcjonowania polskiego systemu przesyłowego w zakresie przetłaczania zwiększonych strumieni gazu ziemnego związanych z dywersyfikacją źródeł gazu, rozbudową Terminalu LNG w Świnoujściu oraz powstaniem gazociągu podmorskiego, łączącego Danię z Polską" - czytamy dalej.

Gaz-System podał także, ze obecnie prowadzi postępowanie publiczne na wybór firmy projektowej, która zaprojektuje gazociąg zlokalizowany na terytorium Polski, łączący podmorską część gazociągu Baltic Pipe z krajowym systemem przesyłowym gazu.

Jak podano w materiale, zdefiniowany na podstawie studium wykonalności projekt Baltic Pipe składa się z pięciu głównych elementów:

• Gazociąg złożowy prowadzący z systemu norweskiego na Morzu Północnym do punktu odbioru w systemie duńskim,

• Rozbudowa istniejących zdolności w duńskim lądowym systemie przesyłowym,

• Tłocznia gazu w Zealand w Danii,

• Podmorski gazociąg międzysystemowy biegnący z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym,

• Rozbudowa polskiego systemu przesyłowego.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

ISBnews/OP