Zamknij

Co po brexicie? Lepiej zarejestrować pobyt w kraju

05.09.2019 17:27
Brytyjczycy po brexicie muszą zalegalizować pobyt w Polsce
fot. Shutterstock/ Kaspars Grinvalds (ilustracyjne)

Rejestracja pobytu może być ułatwieniem dla obywateli Wielkiej Brytanii, którzy chcieliby pozostać w Polsce po Brexicie – radzi Urząd do Spraw Cudzoziemców. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Najczarniejszy scenariusz to bezmowne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Urząd alarmuje, że może do tego dojść już 1 listopada 2019 roku.

Urzędnicy apelują o rejestrację pobytu cudzoziemców w Polsce. 

Rząd jest przygotowany na wypadek tzw. twardego brexitu. Wówczas w życie weszłaby ustawa zaostrzająca prawo pobytu w kraju.

Od początku tego roku nieco ponad 830 obywateli Wielkiej Brytanii zarejestrowało swój pobyt lub uzyskało prawo stałego pobytu w Polsce. To o 33 procent więcej niż w całym 2018 roku

informuje urząd

Jak jest dzisiaj?

Obecnie każdy obywatel Unii Europejskiej, w tym Brytyjczycy mieszkający w Polsce muszą zarejestrować swój pobyt w kraju jeśli trwa on dłużej niż 3 miesiące.

Zobacz także

Członkowie ich rodzin, jeśli nie są obywatelami UE mają obowiązek niezwłocznie uzyskać kartę pobytu członka rodziny obywatela UE. Jak informuje Urząd do Spraw Cudzoziemców, można to zrobić bezpłatne w urzędzie wojewódzkim.

Co zmieni się po bezumownym brexicie?

Polska jest przygotowana na wypadek twardego odejścia Wielkiej Brytanii z UE. Jeśli tak się stanie, w życie wejdzie ustawa z 15 marca 2019 roku o uregulowaniu niektórych spraw w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej bez zawarcia umowy.

Jeśli zrealizuje się najczarniejszy scenariusz i ustawa wejdzie w życie, Brytyjczycy w Polsce będą musieli uregulować kwestię swojego pobytu.

Zgodnie z nowym prawem, które może wejść w życie już 1 listopada, pobyt i praca obywateli Wielkiej Brytanii i członków ich rodzin będą uznawane za legalne jeśli dzień przed brexitem będą posiadali prawo pobytu w Polsce.

Zobacz także

Jeśli więc Brytyjczycy nie postarają się o legalizację pobytu już teraz, po ewentualnym  brexicie bez umowy będą mogli wnioskować o czasowe pozwolenie na pobyt – ważne 5 lat. Do końca grudnia 2020 roku będą mogli ubiegać się też o pozwolenie na pobyt stały – informuje urząd.

Obecnie ponad 6 tysięcy obywateli Wielkiej Brytanii posiada zarejestrowany pobyt lub dokument potwierdzający prawo stałego pobytu w Polsce.

RadioZET.pl