Oceń
Rejestracja pobytu może być ułatwieniem dla obywateli Wielkiej Brytanii, którzy chcieliby pozostać w Polsce po Brexicie – radzi Urząd do Spraw Cudzoziemców.
Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin
Najczarniejszy scenariusz to bezmowne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Urząd alarmuje, że może do tego dojść już 1 listopada 2019 roku.
Urzędnicy apelują o rejestrację pobytu cudzoziemców w Polsce.
Rząd jest przygotowany na wypadek tzw. twardego brexitu. Wówczas w życie weszłaby ustawa zaostrzająca prawo pobytu w kraju.
Od początku tego roku nieco ponad 830 obywateli Wielkiej Brytanii zarejestrowało swój pobyt lub uzyskało prawo stałego pobytu w Polsce. To o 33 procent więcej niż w całym 2018 roku
Jak jest dzisiaj?
Obecnie każdy obywatel Unii Europejskiej, w tym Brytyjczycy mieszkający w Polsce muszą zarejestrować swój pobyt w kraju jeśli trwa on dłużej niż 3 miesiące.
Członkowie ich rodzin, jeśli nie są obywatelami UE mają obowiązek niezwłocznie uzyskać kartę pobytu członka rodziny obywatela UE. Jak informuje Urząd do Spraw Cudzoziemców, można to zrobić bezpłatne w urzędzie wojewódzkim.
Co zmieni się po bezumownym brexicie?
Polska jest przygotowana na wypadek twardego odejścia Wielkiej Brytanii z UE. Jeśli tak się stanie, w życie wejdzie ustawa z 15 marca 2019 roku o uregulowaniu niektórych spraw w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej bez zawarcia umowy.
Jeśli zrealizuje się najczarniejszy scenariusz i ustawa wejdzie w życie, Brytyjczycy w Polsce będą musieli uregulować kwestię swojego pobytu.
Zgodnie z nowym prawem, które może wejść w życie już 1 listopada, pobyt i praca obywateli Wielkiej Brytanii i członków ich rodzin będą uznawane za legalne jeśli dzień przed brexitem będą posiadali prawo pobytu w Polsce.
Jeśli więc Brytyjczycy nie postarają się o legalizację pobytu już teraz, po ewentualnym brexicie bez umowy będą mogli wnioskować o czasowe pozwolenie na pobyt – ważne 5 lat. Do końca grudnia 2020 roku będą mogli ubiegać się też o pozwolenie na pobyt stały – informuje urząd.
Obecnie ponad 6 tysięcy obywateli Wielkiej Brytanii posiada zarejestrowany pobyt lub dokument potwierdzający prawo stałego pobytu w Polsce.
RadioZET.pl
Oceń artykuł
