Zamknij

Broniarz w Radiu ZET: Podniesienie pensum spowoduje zwolnienia nauczycieli

22.06.2021 11:44
Broniarz: Podniesienie pensum spowoduje zwolnienia nauczycieli
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EastNews

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego był we wtorek (22 czerwca 2021) Gościem Radia ZET. W audycji Beaty Lubeckiej zdradził, że zwiększenie pensum oznacza zwolnienia i aż 60 tys. nauczycieli może stracić pracę.

Nauczyciele od wielu lat skarżą się na nieadekwatne wynagrodzenia do pracy, którą wykonują. Już w styczniu pisaliśmy o tym, że istnieją zawody odporne na wzrost płacy minimalnej. Tak jest np. w oświacie czy w służbie zdrowia. Zarobki początkujących nauczycieli przy rosnącej pensji minimalnej niebawem będą stanowić najniższe wynagrodzenia w gospodarce.

Szef ZNP wypowiedział się także na temat: braku dyskusji o tym, jak przygotować polską szkołę na kolejną falę pandemii, zmniejszenia urlopu dla nauczycieli oraz podsumowania jakie były mocne i słabe strony mijającego roku.

Sławomir Broniarz o zwiększeniu pensum i zwolnieniach nauczycieli

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego skomentował pomysł Ministerstwa Edukacji i Nauki dotyczący zwiększenia nauczycielskiego pensum o 2 godziny. Jego zdaniem, takie działanie pociągnie za sobą zwolnienia.

Jeśli przyjmuje się, że pensum rośnie o 10 proc., to ok. 60 tys. nauczycieli może czuć się zagrożonych. To dramatycznie skomplikuje sytuację tysięcy nauczycieli i dyrektorów szkół, którzy będą musieli stanąć przed problemem, co zrobić z nauczycielami, którzy uczą przedmiotów, których liczba godzin w tygodniu wynosi jedną lub dwie i nagle dokłada im się dodatkowe dwie godziny.

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego

Broniarz podkreślił, że także w trudnej sytuacji są nauczyciele, którzy mają etaty składane w kilku szkołach, czasami w 3 powiatach, żeby pensum edukacyjne wyrobić.

Prezes ZNP odniósł się także do wypowiedzi ministra Przemysława Czarnka w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. - Oczekiwalibyśmy od ministra edukacji słowa „dziękuję”, za ten ogromny wysiłek, który zrobili nauczyciele, rodzice, uczniowie i samorządy. A mamy lawinę niewydarzonych pomysłów, nie ma próby podsumowania, jak ten rok przebiegał – mówi Sławomir Broniarz w programie „Gość Radia ZET”.

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego powiedział również, że resort edukacji nie może zaliczyć tego roku do udanych: Zostaliśmy pozostawieni sami sobie. Zabrakło nam wszystkiego – od dobrze skrojonego prawa aż po detale, typu: sieć, sprzęt i komputery.

RadioZET.pl