Zamknij

Umowa handlowa z UE podpisana przez Johnsona

30.12.2020 17:46
Brexit. Umowa handlowa z UE podpisana przez Johnsona
fot. PAP/EPA/JESSICA TAYLOR/UK PARLIAMENT HANDOUT (ilustracyjne)

Porozumienie brexitowe zostało przyjęte przez Izbę Gmin i podpisane przez premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona. To oznacza, że od 1 stycznia rozpocznie się nowy rozdział w relacjach władz w Londynie z państwami Unii Europejskiej.

Brexit, czyli proces wychodzenia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej, zbliża się do ostatecznego finału. Po upływie prawie roku od symbolicznego wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE udało się ustalić szczegóły przyszłych relacji handlowych

W środę Izba Gmin poparła w środę projekt ustawy o przyszłych relacjach z Unią Europejską, która implementuje do brytyjskiego prawa postanowienia umowy handlowej z UE, mającej obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.

Umowa brexitowa przyjęta

Za przyjęciem ustawy zagłosowało 521 posłów, przeciwnych było 73. Projekt został teraz skierowany do Izby Lordów, a następnie musi uzyskać aprobatę królowej. W środę po południu poinformowano, że nowa umowa handlowa została podpisana przez premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona. Kilka godzin wcześniej zrobili to już w Brukseli przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Zobacz także

- Otworzymy nowy rozdział w naszej narodowej historii, zawierając umowy o wolnym handlu na całym świecie i umacniając pozycję globalnej Brytanii jako liberalnej, zorientowanej na zewnątrz siły niosącej dobro. Dzięki tej ustawie staniemy się przyjaznym sąsiadem, najlepszym przyjacielem i sojusznikiem, jakiego mogłaby mieć UE - przekonywał Johnson, rozpoczynając w środę rano debatę nad ustawą.

Poparcie przez Izbę Gmin projektu ustawy było pewne, bo rząd Partii Konserwatywnej ma bezpieczną większość, a za jego przyjęciem opowiedziała się także główna siła opozycji, Partia Pracy. Jej lider Keir Starmer powiedział, że porozumienie z UE jest wadliwe, ale alternatywa w postaci zakończenia okresu przejściowego bez porozumienia byłaby jeszcze gorsza.

Zobacz także

- To jest cienka umowa. Ma wiele wad, ale cienka umowa jest lepsza niż brak umowy. Niewdrożenie tego porozumienia oznaczałoby natychmiastowe wprowadzenie ceł i kontyngentów z UE, co podniosłoby ceny i doprowadziło przedsiębiorstwa do upadku - mówił.

Uzgodniona w miniony czwartek umowa reguluje stosunki handlowe między Wielką Brytanią a UE po zakończeniu upływającego w czwartek 31 grudnia 11-miesięcznego okresu przejściowego po brexicie.

Z racji tego, że porozumienie między Londynem a Brukselą zostało osiągnięte znacznie później niż pierwotnie zakładano, brytyjscy parlamentarzyści zostali w celu ratyfikacji umowy odwołani ze świąteczno-noworocznej przerwy, a ścieżka legislacyjna została maksymalnie skrócona, co oznacza, że nie mieli czasu na szczegółowe przeanalizowanie liczącej 1246 stron umowy.

Zobacz także

Wyjście Wielkiej Brytanii z okresu przejściowego zakończy proces brexitu, który został uruchomiony w efekcie referendum z czerwca 2016 r. na temat jej dalszego członkostwa w UE. Za opuszczeniem Wspólnoty opowiedziało się wówczas 52 proc. głosujących.

Od 1 stycznia 2021 rok podróżni przybywający z Wielkiej Brytanii do Polski będą podlegali takim samym przepisom, jak podróżni z krajów trzecich, czyli spoza UE. Oznacza to zmianę limitów dotyczących wartości i ilości towarów przywożonych w bagażu osobistym oraz nowe zasady przewozu zwierząt - informuje polski resort finansów. Zmiany nie dotyczą podróżnych z Irlandii Północnej, ponieważ w tym zakresie będzie ona traktowana jak państwo członkowskie UE – dodano.

RadioZET.pl/PAP