Zamknij

Brexit bez umowy spowoduje braki żywności i chaos w transporcie

19.08.2019 11:30
Brexit. "The Sunday Times": wyjście Wielkiej Brytanii z UE spowoduje braki żywności
fot. Ivan Marc/Shutterstock (ilustracyjne)

Braki żywności, leków, paliwa i chaos w transporcie — tak może wyglądać Wielka Brytania po bezumownym wyjściu z Unii Europejskiej według raportu rządu w Londynie. Jego treść ujawnił „The Sunday Times”. Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła, że „jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz brexitu”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

„The Sunday Times” opisał w niedzielę zbiór niejawnych rządowych dokumentów na temat przygotowań do wyjścia z UE bez umowy.

Brexit — jak wygląda najczarniejszy scenariusz?

Wynika z niego, że w takim przypadku Wielka Brytania będzie borykała się z brakami żywności, leków i paliwa oraz z chaosem i opóźnieniami w transporcie przez kanał La Manche.

Jak zaznaczono, zebrane dossier „stanowi najbardziej wyczerpującą ocenę przygotowania Zjednoczonego Królestwa na brexit bez umowy”, a dokumenty, do których dotarła gazeta, opisują najbardziej prawdopodobne konsekwencje, a nie najgorsze scenariusze w takiej sytuacji.

Zobacz także

Zwykle nie komentujemy przecieków, lecz fakt — Yellowhammer (taki kryptonim mają przygotowania do brexitu bez umowy — przyp. red.) jest najgorszym scenariuszem; znaczące kroki zostały podjęte w ostatnich trzech tygodniach, aby przyspieszyć przygotowania do brexitu” – napisał na Twitterze Michael Gove, który w rządzie premiera Borisa Johnsona jest odpowiedzialny za przygotowania do twardego brexitu.

Według opisywanego przez „The Sunday Times” dokumentu, aż 85 proc. samochodów ciężarowych transportujących towary najpopularniejszymi trasami przez kanał La Manche „może nie być przygotowanych” na przywrócenie kontroli celnych we Francji, co oznacza, że zakłócenia i opóźnienia w portach mogą potrwać nawet trzy miesiące, nim przepływ samochodów zacznie się poprawiać.

Rząd brytyjski uważa też, że w razie brexitu bez porozumienia prawdopodobnie na granicy Irlandii i Irlandii Północnej powróci tzw. twarda granica.

Obecne plany, by uniknąć powszechnych kontroli na tej granicy, już teraz oceniane są jako nie do utrzymania na dłużej. Władze w Londynie liczą się też ze wzrostem świadczeń socjalnych.

Zobacz także

Merkel uspokaja

Brytyjski premier Boris Johnson, który urząd objął przed niespełna czterema tygodniami, deklaruje, że zamierza wyprowadzić kraj z UE w wyznaczonym terminie 31 października.

Jeśli strona unijna nie zgodzi się na renegocjowanie warunków wyjścia, będzie to brexit bez porozumienia. Bruksela stanowczo odrzuca możliwość ponownego negocjowania porozumienia, uzgodnionego już z poprzednim rządem w Londynie.

Brytyjska agencja prasowa PA informuje, że w środę Johnson spotka się w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, a dzień później w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Oczekuje się, że w rozmowach z nimi oświadczy, że brytyjski parlament nie jest w stanie powstrzymać brexitu i konieczna jest nowa umowa, jeśli ma się on odbyć za porozumieniem.

Jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność [...], nawet jeśli nie dojdziemy do porozumienia. W każdym wypadku będę się starać szukać rozwiązań do ostatniego dnia negocjacji – oświadczyła niemiecka kanclerz Angela Merkel.
– Uważam, że zawsze lepiej wyjść z umową niż bez. Ale jeśli nie będzie to możliwe, to będziemy także przygotowani na alternatywę – dodała.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP