Zamknij

Brexit. Studenci z Erasmusa bezpieczni nawet w przypadku czarnego scenariusza

Piotr Drabik
19.03.2019 18:04
Brexit. Studenci z Erasmusa nie muszą przerywać nauki. Wielka Brytania
fot. William Perugini/Shutterstock (ilustracyjne)

Nawet w przypadku bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej, studenci z programu Erasmus plus nie muszą obawiać się o nagłe przerwanie nauki. Regulacje w tej sprawie przyjęła we wtorek Rada UE.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Państwa UE przyjęły we wtorek awaryjne rozwiązania prawne na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy. Chodzi o przepisy dotyczące przewoźników, studentów i innych korzystających z programu Erasmus, a także pracowników.

- Przyjęliśmy legislację antykryzysową na wypadek gdyby brexit przebiegał bez umowy. To jest komplementarna część działań w stosunku do tych, które podejmujemy na poziomie krajowym - powiedział PAP i TVP Info w Brukseli minister ds. europejskich Konrad Szymański.

Zobacz także

Co ze studentami Eramusa po brexicie?

Wśród rozwiązań zaakceptowanych przez Radę UE znalazł się zapis, aby w razie braku porozumienia o brexicie młodzi ludzie z UE i Wielkiej Brytanii, uczestniczący w programie Erasmus+, w dniu 30 marca 2019 roku nie musieli przerywać pobytu za granicą.

Przyjęte rozporządzenie obejmuje zarówno uczestników programu Erasmus plus z unijnych krajów, którzy przebywają w Wielkiej Brytanii, jak i uczestników z Wielkiej Brytanii, którzy przebywają w unijnej 27-ce. 

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że 30 marca w Wielkiej Brytanii będzie 14 tys. uczestników programu z 27 krajów członkowskich UE (w tym studentów wyższych uczelni, praktykantów w ramach kształcenia i szkolenia zawodowego, młodzieży uczącej się oraz kadry dydaktycznej).

Z kolei w krajach unijnych – 7 tys. uczestników z Wielkiej Brytanii. W razie braku porozumienia nie mogliby oni dokończyć semestru w ramach programu Erasmus plus.

Zobacz także

Niepewność studentów

Brytyjski "The Guardian" alarmował o zagrożeniu z powodu brexitu dla studentów korzystających z programu Erasmus plus.

- To straszne nic nie wiedząc (...) Powiedziano nam, żebyśmy zabrali ze sobą 1200 funtów własnych środków na pokrycie pobytu przez pierwsze sześć tygodni i nie możemy realnie załatwić sprawy zakwaterowania przed przyjazdem - wskazywała Alice Watkins, studentka Uniwersytetu w Manchesterze, która za kilka miesięcy rozpocznie studia we Francji.

Według gazety aż 17 tys, brytyjskich studentów planuje rozpocząć naukę z programem Erasmus plus w krajach unijnych od września tego roku. W ostatnich tygodniach władze Hiszpanii i Norwegii zwróciły się do swoich studentów, aby zrezygnowali z wybory Wysp Brytyjskich jako miejsca studiowania.

Z badań opublikowanych przez Universities UK (UUK) - organizację zrzeszającą brytyjskie uczelnie wyższe - wynika, że absolwenci programu Erasmus plus mają 19 proc. większą szansę na zdobycie upragnionej pracy oraz o 20 proc. mniej od reszty młodych ludzi są zagrożeni bezrobociem.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/The Guardian/PTD