Zamknij

Status osoby osiedlonej po brexicie. Ponad 500 tys. Polaków złożyło wnioski

17.01.2020 08:27
Brexit. Status osoby osiedlonej złożyło ponad pół miliona Polaków
fot. lazyllama/Shutterstock (ilustracyjne)

Ponad pół miliona obywateli polskich mieszkających w Wielkiej Brytanii złożyło wniosek o status osoby osiedlonej, który umożliwi pozostanie w tym kraju po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie - poinformowało w czwartek brytyjskie MSW.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Według statystyk na koniec grudnia 2019 roku, wniosek o status osoby osiedlonej złożyło ponad 2,8 miliona obywateli państw UE, z czego 2,5 miliona już otrzymało taki status.

Polacy złożyli ok. 19 proc. tych aplikacji, co oznacza, że stanowią oni największą grupę wśród ubiegających się o status osoby osiedlonej.

Zobacz także

- To fantastyczne, że ponad 500 tysięcy Polaków złożyło wnioski. Są naszymi przyjaciółmi, rodziną i sąsiadami i wnoszą tak wiele do tego kraju. Wniosek o status osoby osiedlonej jest bezpłatny i prosty, mamy ponad 1500 pracowników wspierających wnioskodawców i zachęcam wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili, do składania wniosków - oświadczył Brandon Lewis, brytyjski wiceminister spraw wewnętrznych, który jest odpowiedzialny za ten proces.

Status osoby osiedlonej. Co to jest? 

Z ang. settled status ma na celu umożliwienie obywatelom UE i członkom ich rodzin pobytu w Wielkiej Brytanii po opuszczeniu przez nią Unii.

Aby go uzyskać trzeba udowodnić swoją tożsamość, wykazać faktyczne zamieszkanie w Wielkiej Brytanii i poinformować o ewentualnych wyrokach skazujących. Obywatele UE mają czas do 30 czerwca 2021 roku na złożenie wniosku.

Zobacz także

- Chciałbym zwrócić uwagę wszystkich Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, którzy nie mają obywatelstwa brytyjskiego, na konieczność złożenia wniosku o status osoby osiedlonej. Jest to niezbędne, jeśli chcą pozostać w tym kraju po brexicie - oświadczył Arkady Rzegocki, ambasador RP.

Aby zwiększyć wiedzę na temat statusu, brytyjskie MSW organizuje serię spotkań informacyjnych w całej Wielkiej Brytanii, podczas których pracownicy odpowiadają na pytania i pomagają w składaniu wniosków osobiście. Kolejne z takich spotkań dla obywateli polskich odbędzie się w Birmingham 30 stycznia.

Według statystyk, w Wielkiej Brytanii mieszka nieco ponad 900 tys. obywateli polskich.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP