Zamknij

Brexit. Brytyjskie paszporty będą produkowane w Polsce

24.02.2020 14:04
Brexit. Brytyjskie paszporty będą produkowane w Polsce
fot. Shutterstock/ Samot (ilustracyjne)

Nowe paszporty dla Brytyjczyków będą produkowane przez francusko-holenderską firmę w Polsce.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Pierwsze od prawie 30 lat niebieskie brytyjskie paszporty zaczną być wydawane w marcu, zaś prawdopodobnie od lata już wszystkie nowe paszporty będą w tym kolorze.

Obecny wzór paszportów Brytyjczyków jest zgodny z unijnymi wytycznymi. Tak jak w Polsce, paszporty mają kolor bordowy. Wcześniej brytyjskie dokumenty miały niebieską okładkę. Tego koloru paszporty obowiązywały od 1921 roku, lecz od końca lat 80. były stopniowo wycofywane. Powrót do niebieskich paszportów był jednym z postulatów zwolenników brexitu, co miało być symbolicznym zerwaniem z Unią Europejską.

Zobacz także

Minister spraw wewnętrznych Priti Patel, prezentując nowy wzór zapowiedziała, że nowe paszporty będą wydawane od marca. Podkreśliła przy tym, że brexit dał Wielkiej Brytanii możliwość wyboru własnej drogi, czego jednym z symbolicznych przejawów jest właśnie zmiana koloru paszportu, a niebieskie "ponownie będą wpisane w naszą tożsamość narodową".

Rząd brytyjski podpisał kontrakt z francusko-holenderską firmą Gemalto. Ta ma zająć się produkcja paszportów dla Brytyjczyków. Firma będzie produkować nowe brytyjskie paszporty w polskim zakładzie w Tczewie.

Zobacz także

Co po Brexicie?

Polscy pracownicy na Wyspach nie muszą obawiać się gwałtownych zmian. Od brexitu, czyli od 1 lutego 2020 roku obowiązuje okres przejściowy, który potrwa do końca roku.

Zobacz także

Okres przejściowy oznacza dla polskich przedsiębiorców i obywateli brak zasadniczych zmian w relacjach z Wielką Brytanią. Polacy przebywający w Wielkiej Brytanii obecnie i ci, którzy przyjadą na Wyspy do końca 2020 r. będą mogli mieszkać, pracować i uczyć się na obecnych zasadach.

Jeśli jednak będą chcieli pozostać w Wielkiej Brytanii dłużej, do końca czerwca 2021 roku będą musieli wystąpić o nadanie nowego statusu pobytowego tzw. settled lub pre-settled status.

RadioZET.pl/PAP