Zamknij

Polskie reakcje na odrzucenie umowy brexitowej. „To mocno uderzy w biznes”

Piotr Drabik
16.01.2019 14:14
Brexit. Konfederacja Lewiatan ostrzega przed wzrostem stawek celnych
fot. PAP/Radek Pietruszka

Odrzucenie przez brytyjską Izbę Gmin umowy brexitowej negatywnie ocenił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński oraz Konfederacja Lewiatan. Zdaniem organizacji zrzeszającej przedsiębiorców brak porozumienia pomiędzy Londynem a Brukselą oznacza, że niewiadome są stawki celne, które mają obowiązywać w handlu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Izba Gmin zagłosowała we wtorek wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało aż 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

To najwyższa porażka urzędującego premiera w historii brytyjskiego parlamentaryzmu.

Zobacz także

Minister mówi o niepewności

– Niewątpliwie musimy powiedzieć, że absolutnie nie jesteśmy z tego powodu zadowoleni, że tak to się stało. Czyli, że na razie nie mamy zatwierdzonej umowy wynegocjowanej przez Unię Europejską z Wielką Brytanią, co wprowadza pewien taki stan niepokoju, stan pewnego zamieszania, co się będzie dalej działo – powiedział na konferencji prasowej minister Kwieciński.

Jak dodał, „aczkolwiek trzeba z drugiej strony powiedzieć, że w tej sytuacji żadnego scenariusza nie można wykluczyć”.

– Łącznie z takim scenariuszem, że społeczeństwo brytyjskie reprezentowane przez rząd, przez parlament, może jednak powrócić do starej ścieżki, do starej sytuacji, kiedy Wielka Brytania była w Unii Europejskiej. Ale tego oczywiście nie wiemy – dodał.

Zobacz także

Czeka nas podwyżka taryf celnych?

Obawy przez wyjściem Zjednoczonego Królestwa z UE bez porozumienia (no-deal brexit) wyraziła również w środę Konfederacja Lewiatan.

„Przedsiębiorstwa z Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii z niecierpliwością czekały na wynik wtorkowego głosowania w Izbie Gmin. Wprawdzie brexit na zasadach umowy wynegocjowanej przez Komisję Europejską i rząd Theresy May i tak uderzyłby mocno w biznes, jednak koszty wymiany towarów i usług w ramach tego porozumienia, w zależności od branży, byłyby ok. 3 lub 4-krotnie niższe” – napisano w komunikacie Konfederacji Lewiatan.

Według organizacji „odrzucenie przez Izbę Gmin umowy brexitowej zwiększa niepewność i ryzyko biznesowe w handlu państw UE z Wielką Brytanią”.

„Brak umowy, ani nawet jej nowej propozycji oznacza, że niewiadome są stawki celne, które mają obowiązywać w handlu. Wprowadzenie stawek celnych w ramach handlu na zasadach WTO podniosłoby ceny towarów o 20-25 proc.” – uważa Konfederacja.

Zobacz także

Niepewna przyszłość premier May

Lewiatan podkreśla, iż łańcuchy wartości, które przedsiębiorstwa z całej UE, w tym Wielkiej Brytanii, stworzyły przez ostatnie dziesięciolecia, nie wytrzymają nie tylko podniesienia kosztów celnych, ale także przewlekłości procedur na granicy i wąskich gardeł transportowych.

„Firmy produkcyjne, które dziś zbierają zamówienia na towary, nie znają ostatecznych kosztów z powodu niewiadomych stawek celnych. W związku z tym nie mają informacji potrzebnych do aktualizacji swoich cenników. Wiele firm będzie musiało założyć cła na poziomie stawek ustalonych w ramach WTO, co sprawi, że oferowane przez nie towary stracą na atrakcyjności” – powiedział cytowany w komunikacie ekspert ds. międzynarodowych Konfederacji Lewiatan Maciej Drozd.

Jego zdaniem „Wielka Brytania będzie prawdopodobnie zmuszona do handlu na zasadach WTO nie tylko z Unią Europejską, ale także z innymi krajami trzecimi, co zmniejszy jej atrakcyjność jako hubu dla wymiany towarów i usług, na czym skorzystają z pewnością państwa takie, jak Francja i Niemcy”.

W środę na wniosek opozycyjnej Partii Pracy ma dojść do głosowania nad wotum nieufności dla rządu Theresy May. W razie przyjęcia wniosku jej rząd będzie miał 14 dni na odzyskanie zaufania parlamentu. W przeciwnym razie będzie musiał podać się do dymisji i rozpisane zostaną przedterminowe wybory.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD