Zamknij

Moneta upamiętniająca brexit za trzecim razem wejdzie do obiegu

27.01.2020 08:06
Brexit. Pamiątkowa moneta trafi do obiegu
fot. DANIEL LEAL-OLIVAS/AFP/East News

To już kolejna próba wyemitowania pamiątkowej monety w związku z brexitem. Poprzednie podejścia zakończyły się fiaskiem ze względu na stałe opóźnienia wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, co uniemożliwiało wybicie na monecie konkretnej daty.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Po długich negocjacjach brytyjscy politycy zdecydowali: Wielka Brytania opuści Unię Europejską 31 stycznia 2020 roku. To właśnie data brexitu blokowała wyemitowanie pamiątkowej monety.

Pierwsze podejście miało miejsce początkiem 2019 roku. Wówczas przypuszczano, że do brexitu dojdzie 31 marca ubiegłego roku. Odpowiadał za nią wtedy poprzedni minister finansów, Philip Hammond. Nie chciał on jednak wprowadzać monet do obiegu - planował, że zostanie ich wybitych tylko 10 tysięcy i będą sprzedawane za 10 funtów jako moneta kolekcjonerska. Ten projekt nie został zrealizowany w związku z przesunięciem daty wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Zobacz także

Obecny minister, Sajid Javid w kolejnym podejściu planował tylko zmienić datę widniejącą na monecie – z 31 marca na 31 października. Zdecydował wówczas, że wybitych ich zostanie 10 milionów monet w trzech wersjach - ze złota, ze srebra oraz ze stopu miedzi i niklu, przy czym dwie ostatnie miały od 1 listopada zostać wprowadzone do obiegu. Przed kolejnym przełożeniem terminu brexitu państwowa mennica Royal Mint zdążyła już wybić kilka milionów sztuk, które jednak trzeba było przetopić.

Zobacz także

Wszystko wskazuje na to, że trzecia próba stworzenia pamiątkowej monety będzie ostatnią. Przypomnijmy, że premier Boris Johnson formalnie podpisał uzgodnione z Brukselą porozumienie,  w związku z czym zaplanowane na 31 stycznia opuszczenie UE jest przesądzone. Okolicznościowa moneta tym razem trafi do portfeli Brytyjczyków.

Brytyjski minister finansów Sajid Javid zaprezentował trzeci już wzór okolicznościowej monety 50-pensowej, która upamiętni wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wejdzie ona do obiegu w najbliższy piątek.

Zobacz także

Na rewersie monety umieszczono hasło "Pokój, dostatek, przyjaźń ze wszystkimi narodami" oraz datę - 31 stycznia 2020 roku. Właśnie data jest jedynym elementem odróżniającym nową monetę od poprzednich wzorów.

Opuszczenie Unii Europejskiej jest punktem zwrotnym w naszej historii i ta moneta upamiętni początek nowego rozdziału 

- powiedział brytyjski minister finansów.

W piątek, 31 stycznia do obiegu wejdzie około 3 milionów monet, zaś pozostałe 7 milionów w dalszej części roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP