Zamknij

Co zmieni się po brexicie? Rewolucja dopiero w 2021 roku

28.01.2020 08:23
Brexit. Data. Co się zmieni? Wyjazdy, handel, biznes
fot. Shutterstock/ Matt Gibson (ilustracyjne)

Relacje handlowe, praca na Wyspach, prawa Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii. Co zmieni się po rozstaniu Londynu z Unią Europejską? Zdaniem ekspertów, na „brexitozę” jeszcze poczekamy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

W piątek o północy nastąpi brexit, ale w sobotę nie obudzimy się w nowym świecie, w sklepach nadal będzie można kupić brytyjskie produkty, a na weekend wybrać się do Londynu bez paszportu - wskazuje ekspert Pracodawców RP Piotr Wołejko.

Po długich negocjacjach brytyjscy politycy zdecydowali: Wielka Brytania opuści Unię Europejską 31 stycznia 2020 roku. 

Zobacz także

Proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE zaczął się wraz z przeprowadzonym 23 czerwca 2016 roku referendum, w którym za takim rozwiązaniem opowiedziało się prawie 52 procent głosujących. Formalny wniosek o opuszczenie UE rząd brytyjski złożył 29 marca 2017 roku.

Zobacz także

Jakie zmiany po Brexicie?

Jak podkreśla ekspert ds. społeczno-gospodarczych Pracodawców RP dla polskich przedsiębiorców oraz konsumentów początek Brexitu nie będzie wiązał się z zasadniczymi zmianami. Zdaniem Wołejko w sobotę nie "obudzimy się w zupełnie nowym świecie" - w sklepach nadal będzie można kupić brytyjskie produkty, a na weekend wybrać się do Londynu bez paszportu.

Zobacz także

1 lutego rozpocznie się okres przejściowy, który będzie obowiązywał do końca tego roku – w tym czasie polska gospodarka nie odczuje zmian. Wielka Brytania będzie do tego momentu nadal uczestniczyć we wspólnym rynku i unii celnej, bo w tym okresie Unia będzie traktować Zjednoczone Królestwo jako państwo członkowskie 

– wskazuje ekspert Pracodawców RP

Ekspert wskazuje, że sytuacja nie zmieni się także dla osób odwiedzających Londyn lub pracujących na Wyspach. Dodał, że w bieżącym roku nadal będzie obowiązywał swobodny przepływ osób.

Zobacz także

Na jakie zmiany należy się przygotować tuż po brexicie? Piotr Wołejko przypomina, że rząd brytyjski nie będzie miał swoich przedstawicieli w instytucjach unijnych oraz nie będzie brał udziału w procesach decyzyjnych UE.

Twardy brexit uderzy w handel

Wskazał, że Wielka Brytania będzie mogła zawierać nowe umowy handlowe, ale będą one mogły wejść w życie dopiero po zakończeniu okresu przejściowego.

Wstępny termin wypracowania warunków relacji handlowych minie w 2021 roku –wskazał ekspert. Jak dodał, jeśli nie dojdzie do porozumienia, strony i tak muszą działać w oparciu o zasady Światowej Organizacji Handlu.

W takim przypadku władze celne państw członkowskich UE będą stosować unijne przepisy dot. eksportu i importu towarów z Wielkiej Brytanii zgodnie z zasadami, które dotyczą obecnie krajów trzecich, czyli niebędących członkami Unii, z którymi ta nie zawarła umów handlowych

- wyjaśnia Wołejko

Co zmieni się dla przedsiębiorców? Trzeba liczyć się z obostrzeniami dotyczącymi kontroli celnej. Przybędzie także formalności związanych z importem i eksportem towarów.

Zobacz także

Kluczowe dla przedsiębiorców, którzy handlują z Wielką Brytanią będzie - jak zaznacza ekspert - posiadanie numeru EORI, czyli tzw. certyfikatu celnego.  -To warunek konieczny dla dokonywania zgłoszeń celnych. Wewnątrz Unii Europejskiej numer EORI nie jest potrzebny - zastrzega.

Wielka Brytania to dla Polski trzeci największy partner pod względem eksportu. Główne grupy towarowe w wymianie handlowej to wyroby przemysłu elektromaszynowego, artykuły rolno-spożywcze oraz wyroby przemysłu chemicznego.

RadioZET.pl/PAP