Zamknij

Popularne kanapki znikną ze sklepowych półek?

Olga Papiernik
03.08.2018 15:36
kanapka
fot. Eaters Collective on Unsplash

Rzadki brytyjski hit gastronomiczny we Francji, kanapka Marks & Spencer może już nie pojawić się na paryskich półkach bez umowy po Brexicie, ostrzegł przewodniczący supermarketu w wywiadzie opublikowanym w piątek.

Archie Norman powiedział Financial Times, że Brexit bez umowy oznaczałby "zgon" kanapek, które są codziennie przewożone przez tunel pod kanałem La Manche.

- Jeśli nasze ciężarówki będą siedzieć w parku ciężarówek w pobliżu Dover przez pół dnia, będzie to koniec wspaniałej kanapki M & S w Paryżu - powiedział gazecie.


Ulubione dania na lunch robione są w fabryce w środkowej Anglii, zanim zostaną wysłane do 1000 sklepów w Wielkiej Brytanii i 20 we Francji, z czego 19 w stolicy.

Brytyjski supermarket sprzedaje rocznie około miliona kanapek we Francji, ale Norman zasugerował, że nie byłoby opłacalne zakładanie fabryki we Francji w przypadku braku Brexitu.

Brytyjska premier Theresa May była w piątek, aby spotkać się z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem na wybrzeżu Morza Śródziemnego, by lobbować za jej planem Brexitu, który dotychczas podzielił jej rząd, nie zdobywając sceptycznych negocjatorów z UE.

Premier ma zaledwie kilka miesięcy, zanim porozumienie w sprawie rozwodu Wielkiej Brytanii z UE - ustalone na 29 marca 2019 r.

UE odrzuciła zaproponowane przez May rozwiązanie polegające na utrzymaniu granicy między Wielką Brytanią i członkiem UE w Irlandii bez "twardej granicy", a szef klubu z Anglii Mark Carney ostrzegł w piątek, że perspektywy braku Brexitu są "nieprzyjemnie wysokie" .

jwp/dt/dl/MARKS AND SPENCER GROUP/OP