Zamknij

Brexit: opłata za transakcje kartą 500 procent w górę

26.01.2021 19:17
niszczenie karty płatniczej
fot. LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER/East News

Brytyjczycy zaczynają żałować, że poparli wyjście kraju z Unii Europejskiej. Za konsekwencje wyjścia z w Europejskiego Obszaru Gospodarczego przyjdzie im słono zapłacić. Rozbrat z UE poczują nawet podczas płacenia kartami.

Brexit powoli pokazuje Brytyjczykom swoje prawdziwe oblicze. Mieszkańcy Wysp mieli już okazję poznać konsekwencje opuszczenia UE na granicy, gdzie powstały ogromne kolejki samochodów ciężarowych czekających na odprawę. Kierowcom rekwirowano kanapki, gdyż umowa z Unią zakazywała wwożenia mięsa i warzyw.

Kolejny cios odczuły osoby kupujące w sklepach online. Przy odbieraniu przesyłki z UE otrzymywali dwie propozycje: dopłacenie 1/3 wartości paczki za cło, VAT i dodatkowe koszta transportu lub odmówienie przyjęcia przesyłki. Większość decydowała się na to drugie. Nowy skutek opuszczenia UE zaanonsował Mastercard, który ogłosił, że opłaty interchange za transakcje kartami wzrosną nawet pięciokrotnie.

Brexit: Mastercard podnosi Brytyjczykom opłatę interchange za transakcje kartami

Nie o taki Brexit walczyliśmy – zdają się mówić Brytyjczycy. Po wyzwoleniu z okowów UE dowiadują się bowiem o jednej podwyżce za drugą. Nowy kamyczek do ich ogródka wrzucił Mastercard, zapowiadając podniesienie opłaty za regulowanie należności kartą debetową lub kredytową.

Unia Europejska zabiegała z sukcesami o maksymalne obniżenie tej opłaty, w wyniku czego w Europejskim Obszarze Gospodarczym opłata interchange za używanie karty kredytowej wynosi 0,3 proc. oraz 0,2 proc. w przypadku karty debetowej.

W związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Mastercard zapowiedział zrównanie stawek, jakie płacą Brytyjczycy, z obowiązującymi w innych europejskich krajach, które nie należą do UE, na przykład Norwegii czy Islandii.

Nowy cennik ma zacząć obowiązywać od 15 października 2021 roku i wynosić odpowiednio 1,5 procent od wartości transakcji dokonywanej kartą kredytową i 1,15 procent w przypadku karty debetowej.

Opłata interchange w takiej wysokości obowiązywać będzie podczas dla transakcji online w Europejskim Obszarze Gospodarczym opłaconych kartami wydanymi w Wielkiej Brytanii. Może to oznaczać, że oferta dla mieszkańców Wysp będzie droższa, niż dla obywateli UE: przedsiębiorcy będą przerzucać na klienta końcowego wyższy koszt obsługi płatności.

RadioZET.pl/next.gazeta.pl