Zamknij

Brexit: giełda w Amsterdamie wyprzedziła Londyn

15.02.2021 13:25
makler na giełdzie
fot. Martin Zabala /Xinhua/Photoshot/REPORTER/East News

Londyńskie SOHO przez lata było centrum finansowym regionu. Wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nastąpiła jednak gwałtowna migracja kapitału na Stary Kontynent. Londyn błyskawicznie stracił na znaczeniu.

Brexit sprawił, że angielskie przedsiębiorstwa zaczęły budzić się w zupełnie nowej rzeczywistości. Na granicach z UE ustawiły się gigantyczne kolejki do odprawy, a  z powodu wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE kierowcy musieli oddawać kanapki. Zaczął obowiązywać zakaz wwożenia wybranych produktów żywnościowych.

O następstwach Brexitu metodą szokową dowiedzieli się także mieszkańcy Wysp. Zakupy zakupione w sklepach internetowych w UE zaczęły być obejmowane cłem, przez co odbiorcy stawali przed koniecznością dopłacania nawet 30 wartości zamówienia w postaci opłat i podatków. Brytyjskie przedsiębiorstwa, których przesyłki były tak samo traktowane w UE, rozważały nawet porzucenie towarów lub wręcz ich spalenie, żeby nie generować dodatkowych kosztów sprowadzenia ich.

Brexit: giełda w Londynie przegrywa z giełdą w Amsterdamie

Finanse porzuciły Londyn w mgnieniu oka. Jak donosi „Financial Times”, w styczniu 2021 na giełdzie Euronext Amsterdam, platformie Turquoise oraz w holenderskich oddziałach giełdy opcji CBOE Europe średni dzienny obrót wyniósł 9,2 mld euro. To czterokrotny wzrost w porównaniu do grudnia 2020.

Jednocześnie w Londynie obroty na giełdzie spadły w tym samym czasie do 8,6 mld euro. W ciągu miesiąca Wielka Brytania utraciła status centrum europejskiego rynku.

Bezpośrednią przyczyną odwrotu od Londynu był zakaz handlu na tamtejszym parkiecie dla instytucji finansowych z siedzibą w UE i rekomendacji, żeby europejskie środki obracały się na giełdzie z odpowiednim statusem nadzorczym. System finansowy WB nie otrzymał statusu równoważności.

W rezultacie Brexitu giełda w Amsterdamie odpowiada obecnie za 1/3 całego wspólnotowego obrotu akcjami.

Londyn przystąpi już do kontrataku: na tamtejszej giełdzie zniesiono zakaz handlu szwajcarskimi akcjami (na przykład Nestle i Roche), obowiązujący w Unii Europejskiej.

RadioZET.pl/Bankier