Zamknij

Miliony monet do przetopienia. Powód? Przesunięcie brexitu

29.10.2019 18:02
Brexit coins a data brexitu. Okolicznościowe monety do przetopienia
fot. Shutterstock/Ian Davidson Photography

Brexit miał stać się faktem już 31 października, a moment ten miało upamiętnić kilka milionów okolicznościowych monet. Teraz trzeba je przetopić… 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

W związku z planowanym na koniec października brexitem minister finansów Sajid Javid zlecił Royal Mint, państwowej mennicy, wybicie 10 milionów pamiątkowych monet w trzech wersjach - ze złota, ze srebra oraz ze stopu miedzi i niklu, przy czym dwie ostatnie miały od 1 listopada zostać wprowadzone do obiegu. Na rewersie wszystkich umieszczono hasło "Pokój, dostatek, przyjaźń ze wszystkimi narodami" oraz datę - 31 października 2019 roku.

Zobacz także

Chodzi o 50-pensowe monety z datą pierwotne planowanego brexitu. Jak wskazuje stacja BBC, z powodu przesunięcia tej daty kilka milionów monet zostanie przetopionych.

Zawirowania w brytyjskim parlamencie sprawiły, że już pod koniec ubiegłego tygodnia produkcję monet wstrzymano. Nikt bowiem nie wiedział, jaki scenariusz co do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest najbardziej prawdopodobny. Ostatecznie nie wiadomo, ile monet zostało wybitych.

Zobacz także

Od poniedziałku jedno jest pewne. Wielka Brytania nie wyjdzie z UE 31 października. Premier Boris Johnson formalnie zaakceptował zgodę Brukseli na odsunięcie brexitu do 31 stycznia 2020 roku.

Brytyjskie ministerstwo finansów nie rezygnuje z pomysłu wybicia okolicznościowych monet, jednak data widniejąca na nich będzie inna.
RadioZET.pl/PAP