Zamknij

Brexit. 2000 funtów i darmowy bilet za opuszczenie kraju

28.01.2021 10:33
podróżny na lotnisku
fot. Jakub Kaminski/East News

Wielka Brytania po opuszczeniu Unii Europejskiej chce zachęcić część obywateli Wspólnoty do powrotu na kontynent. Zachętą do tego ma być ufundowanie biletu i dorzucenie 2000 funtów na przesiedlenie.

Brexit ma poważne konsekwencje. Wystąpienie z Unii Europejskiej sprawiło, że Brytyjczycy stracili sporo niewidocznych na co dzień korzyści gwarantowanych przez Wspólnotę. Pierwszym sygnałem negatywnych zmian stały się wielokilometrowe kolejki na przejściach granicznych i rekwirowanie kanapek kierowcom, jako że część produktów spożywczych objęta została zakazem wwozu do UE.

Skutki wystąpienia z Unii sięgnęły także kupujących w sklepach internetowych: odbierający zakupy dowiedzieli się, że muszą dopłacić około 1/3 ich wartości na poczet naliczonego cła i podatku VAT. Brexit ma także konsekwencje dla obywateli UE – w tym Polaków – żyjących na Wyspach. Muszą ubiegać się o otrzymanie statusu osoby osiedlonej, a jeśli nie mogą wskazać miejsca zamieszkania i zatrudnienia, Wielka Brytania chętnie ich pożegna, fundując bilet i płacąc 2000 funtów na pokrycie kosztów przesiedlenia.

Brexit: Wielka Brytania zapłaci obywatelom UE 2000 funtów za powrót do domu

The Guardian odkrył, że od 1 stycznia 2021 roku obywatele UE zostali objęci rządowym programem dobrowolnego powrotu do ojczyzny. Oznacza to, że Wielka Brytania jest gotowa kupić im bilet i zapłacić dodatkowo 2000 funtów, żeby nakłonić do opuszczenia swojego terytorium.

Do tej pory inicjatywa obejmowała imigrantów spoza UE. Oferta kierowana jest do osób, które nie mogą znaleźć pracy i nie mają gdzie mieszkać. Obywatele Unii Europejskiej, którzy odnaleźli swoje miejsce w gospodarce Wysp, mogą składać wniosek o przyznanie statusu osoby osiedlonej.

Umożliwi on legalne przebywanie i pracowanie w Wielkiej Brytanii po 30 czerwca 2021 roku. Koniecznością wzięcia udziału w programie osiedleńczym dla obywateli UE objęto także osoby, które wcześniej uzyskały prawo stałego pobytu.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oznajmiło, że objęcie obywateli UE programem dobrowolnego powrotu do ojczyzny ma im pomóc w realizacji podjętej już decyzji o opuszczeniu Wysp.

RadioZET.pl/next.gazeta.pl