Zamknij

Branża turystyczna pozwie rząd za lockdown

21.10.2020 10:46
kobieta w maseczce i ze sorkelem
fot. Shutterstock

Prośby o wsparcie były odrzucane jako bezzasadne, skierują więc do sądu pozew o ustaleniu odpowiedzialność za wprowadzone zakazy i ograniczenia. Ma to dać branży turystycznej – i nie tylko – możliwość indywidualnego dochodzenia od rządu odszkodowań za poniesione straty.

Koronawirus wystraszył wiosną rządzących tak bardzo, że w Polsce zamrożono gospodarkę i wprowadzono ograniczenia w funkcjonowaniu części branż. Utrudnienia w podróżowaniu i wyjazdach sprawiły, że jedną z pierwszych ofiar pandemii stała się branża turystyczna. Wycieczki i urlopy stały się nagle zagrożeniem dla zdrowia i życia.

Ponieważ wskutek wprowadzanych przez rząd obostrzeń przedsiębiorstwa zajmujące się turystyką mocno ucierpiały, postanowiły zwrócić się o odszkodowanie za zamrożenie gospodarki. 84 podmioty chciały otrzymać łącznie 141 mln zł. W odpowiedzi usłyszeli, że ich wniosek jest „całkowicie niezasadny”. Postanowili więc pójść ze sprawą do sądu.

Pozew za zamrożenie gospodarki. Branża turystyczna chce uznania odpowiedzialności rządu

Skierowanie pozwu do sądu to ostatni krok na długiej drodze, jaką przeszła branża turystyczna. Przez ostatnie miesiące toczyły się bowiem mediacje z rządem w sprawie odszkodowań. Zarówno Ministerstwo Zdrowia, jak i Ministerstwo Rozwoju nie dało się przekonać do przyznania racji przedsiębiorcom.

Zobacz także

Oficjalna linia rządu jest cały czas taka sama: „roszczenia są niezasadne, wskazane podstawy prawne nie mają w przedmiotowej sprawie zastosowania”. Działająca na zlecenie branży kancelaria Dubois i Wspólnicy zapowiedziała więc złożenie pozwu. Nie będzie się w nim jednak domagać odszkodowań, lecz „przesądzenia przez sąd zasady odpowiedzialności Skarbu Państwa za wprowadzone zakazy i ograniczenia”.

Zobacz także

Ma to otworzyć drogę do indywidualnego starania się o odszkodowania przez podmioty, które mocno odczuły wprowadzone przez rząd obostrzenia. Nie tylko z branży turystycznej.

Zagłosuj

Wyjechaliście na urlop w czasie pandemii?

Liczba głosów:

Rządowe kontakty Business Insider Polska przyznały, że to sprytne zagranie przedsiębiorców. Jeśli bowiem sąd uzna ich argumentację, pojawi się zalew pozwów o odszkodowania. Rząd jest jednak spokojny: takie postępowania będą toczyć się latami, a on sam zamierza powoływać się na stan wyższej konieczności, wprowadzenie programów pomocowych oraz fakt, że rządy innych krajów postąpiły identycznie.

RadioZET.pl/Business Insider Polska