Zamknij

Wydatki rosną, a rąk do pracy brakuje. Branża hotelarska nie odrobiła jeszcze strat

21.10.2021 14:50
Hotele nie odrobiły strat
fot. ekokat/shutterstock (ilustracyjne)

Hotele nie odrobiły jeszcze pandemicznych strat, a wyjściu z kryzysu nie pomaga szalejąca inflacja. Wydatki branży rosną, a dodatkowo brakuje chętnych do pracy.

Lockdown na długie miesiące zamroził działalność hoteli, które nie uporały się jeszcze ze skutkami koronakryzysu. Przedsiębiorcom nie pomaga rosnąca inflacja, która we wrześniu 2021 roku wyniosła rekordowe 5,9 proc. By utrzymać się na rynku, sami muszą zwiększać ceny.

Z danych Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego wynika, że najbliższe miesiące mogą okazać się wyzwaniem dla branży: koszty rosną, a rąk do pracy brakuje.

Hotelarze nadal odrabiają straty

Jak wynika z najnowszej ankiety IGHP, wrzesień był dla hotelarzy kolejnym miesiącem dobrych wyników, choć słabszym niż w sierpień. Jak wskazano, 36 proc. hoteli odnotowało średnią frekwencję powyżej 70 proc., natomiast 50 proc. miało obłożenie pomiędzy 40 a 70 proc.

Izba wskazała, że w przypadku 67 proc. hoteli ceny noclegów były wyższe, niż we wrześniu 2019 roku. Niemal co trzeci hotel podniósł stawki o więcej niż 10 proc. Jak wskazano, wzrosty cen są w dużej mierze konieczną reakcją na rosnące koszty prowadzenia działalności.

Prognozy dla branży nie są jednak optymistyczne. IGHP informuje, że liczba jesiennych rezerwacji maleje. "W listopadzie i grudniu sytuacja jest już wyraźnie gorsza – odpowiednio 80 proc. i 84 proc. hoteli posiada rezerwacje na poziomie nie wyższym niż 30 proc. frekwencji” – podała Izba.

Wciąż obowiązujące obostrzenia nie pomagają hotelarzom, których dodatkowym źródłem zarobku zawsze były konferencje i spotkania biznesowe. Obecnie 20 proc. przedsiębiorców odmawia lub będzie musiało odmówić organizowania spotkań biznesowych, ponieważ nie jest w stanie spełnić limitu bezpieczeństwa określonego przepisami, tj. 1 osoby na 10 mkw

Respondenci uznali, że największymi barierami w prowadzaniu działalności w najbliższych miesiącach i postcovidowych latach będzie wzrost kosztów i brak pracowników. Takich odpowiedzi - jak wskazała Izba - udzieliło odpowiednio 94 proc. i 92. proc. ankietowanych hotelarzy.

RadioZET.pl/PAP (Ewa Wesołowska)