Zamknij

Tarcza dla branży fitness, weselnej i handlowej. Ruszają konsultacje

19.10.2020 08:03
Gowin spotka się z przedsiębiorcami
fot. Piotr Molecki/East News

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii chce konsultacji z przedstawicielami branży fitness, weselnej i handlowej. Przedsiębiorcy w ostatnich dniach musieli ograniczyć lub zamknąć działalność.

Tarcza antykryzysowa powróci? Ostatnie obostrzenia zmusiły przedsiębiorców z branży fitness do zamknięcia siłowni, aquaparków i basenów. Restrykcje odczuła też branża weselna, która od miesięcy odnotowuje straty a także handel.

W poniedziałek 19 października kierownictwo resortu rozwoju, pracy i technologii ma spotkać się z przedstawicielami tych branż. Jakich decyzji możemy się spodziewać?

Rządowe konsultacje z branżą fitness, weselną i handlową

W minionym tygodniu rząd podjął kolejne kroki w walce z koronawirusem. Restrykcje mające pomóc w minimalizowaniu ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa odbiły się na finansach firm. Jakie dokładnie zmiany wprowadzono?

Handel

Handlowcy pierwsze zmiany odczuli po wprowadzeniu godzin dla seniorów. Od 15 października w sklepach czy drogeriach w godzinach od 10 do 12 przebywać mogą jedynie ci klienci, którzy ukończyli 60 lat. Są też limity dotyczące liczby klientów w sklepach w strefach czerwonych.

Zobacz także

W strefie czerwonej ograniczenia w sklepach są uzależnione od wielkości sklepu. Dla sklepów o powierzchni do 100 m2 - 5 os. na 1 kasę, a dla sklepów o powierzchni powyżej 100 m2 - 1 os. na 15 m2.

Wesela

Organizatorzy wesel muszą liczyć się z tegorocznymi stratami w związku z prowadzoną działalnością. Ta w całym kraju została znacznie ograniczona. Od 19 października w strefie żółtej obowiązuje ograniczona liczba osób na weselach i innych uroczystościach – max. 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej. W strefie czerwonej obowiązuje zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości).

Zobacz także

Siłownie i baseny

Przedsiębiorcy z branży fitness być może w największym stopniu odczują straty. Muszą oni zmierzyć się z drugim w tym roku lockdownem. Rząd zdecydował o zawieszeniu w całym kraju działalności basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness.

Zobacz także

Będzie wsparcie dla firm?

Czy przedsiębiorcy będą mogli liczyć na rekompensaty za kolejny lockdown? W poniedziałek szef MRPiT Jarosław Gowin oraz wiceminister tego resortu Olga Semeniuk wezmą udział w konsultacjach nie tylko z branżą fitness i weselną, ale również handlową - wynika z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Zobacz także

W piątek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin w rozmowie z PAP przekazał, że liczy na spotkanie z przedstawicielami branży fitness w ten poniedziałek.

 Z informacjami przekazanych przez resort rozwoju, pracy i technologii wynika, że w poniedziałek o godz. 12.30 dojdzie do spotkania strony rządowej z przedstawicielami branży weselnej, o godz. 13.45 - z przedstawicielami branży fitness, a o godz. 18 - z przedstawicielami branży handlowej.

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich w rozmowie z „Rzeczpospolitą” mówi, na czym powinno polegać wsparcie dla firm. Jego zdaniem ponowne obciążanie budżetu nie sprawdzi się. Przedsiębiorcy, jak twierdzi, oczekują punktowego wsparcia.

Wystarczy sięgnąć po gotowe rozwiązania w specustawach covidowych, takie jak zwolnienia ze składek ZUS, świadczenia postojowe czy dopłaty do wynagrodzeń w okresie przestojów ekonomicznych w zakładzie pracy 

Łukasz Kozłowski

Jak twierdzi, wystarczy przebudować tarcze antykryzysowe na potrzeby punktowego wsparcia firm.

 

RadioZET.pl/PAP/”Rzeczpospolita”