Zamknij

Branża fitness pozwie rząd za lockdown

08.01.2021 10:09
protest branży fitness
fot. Jakub Kaminski/East News

Kilkaset siłowni i klubów fitness zadeklarowało przystąpienie do organizowanego przez Polską Federację Fitness pozwu zbiorowego przeciwko wprowadzeniu lockdownu. Przedsiębiorcy zamierzają walczyć o odszkodowania za zamknięcie dla klientów.

Lockdown ma za zadanie ratować zdrowie i życie Polaków, ale robiąc to praktycznie uśmierca wiele przedsiębiorstw, które na wiele miesięcy zostały odcięte przez rząd od jakichkolwiek przychodów.

Restrykcje i obostrzenia wprowadzono w marcu 2020 roku, część przedsiębiorstw odczuwa je nieprzerwanie do dziś, nie mogąc prowadzić działalności. Z tego powodu powstało już państwo podziemne restauracji, które w konspiracji przyjmują klientów. Biernie sytuacji nie zamierzają przyglądać się także siłownie i kluby fitness: już kilkaset przedsiębiorców dołączyło do pozwu zbiorowego za lockdown.

Siłownie i kluby fitness szykują pozew zbiorowy za lockdown. Chcą odszkodowania za zamknięcie

Inicjatorem działań prawnych jest Polska Federacja Fitness, która pozew zbiorowy przygotowywała już wiosną. Na początku walki z pandemią nie udało się jednak zgromadzić wystarczającej liczby chętnych do walki z obostrzeniami.

Po kolejnych miesiącach przestoju sytuacja znacznie się zmieniła: do inicjatywy przystąpiło kilkuset przedsiębiorców, a możliwość zgłoszenia akcesu jest wciąż otwarta. Zmieniło się wiele: sytuacja finansowa siłowni i klubów fitness znacznie się pogorszyła, pojawiło się też orzecznictwo wskazujące na naruszanie przez zakaz działalności zapisów konstytucji.

Branża fitness wskazuje, według nieoficjalnych informacji od rządu, otwarcie siłowni będzie możliwe na przełomie kwietnia i maja 2021 roku. Na tak długie czekanie wiele przedsiębiorców nie może sobie pozwolić.

Polska Federacja Fitness zapewnia chętnych do przystąpienia do pozwu zbiorowego, że ma przygotowaną korzystną ekspertyzę prawną. Można się z nią zapoznać po przystąpieniu do inicjatywy.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych! Zarówno ze względów finansowych [koszta kancelarii] jak i oczekiwanych efektów, koniecznym jest zbudowanie jak największej reprezentacji. Działając w rozproszeniu, pojedynczo czy partyzancko - na dłuższą metę nie osiągniemy wiele. To, że lockdown jest niekonstytucyjny i nielegalny - wszyscy wiemy. Najwyższy czas wykazać to w sposób formalny i otworzyć naszą branżę.

komunikat PFF

Federacja podkreśla, że część ze zmuszonych do zamknięcia interesu przedsiębiorców fitness nie otrzymała wcale wsparcia od rządu bądź środki, jakie zostały przyznane, były stanowczo za niskie. Odszkodowanie wywalczone w ramach pozwu zbiorowego ma pomóc w powrocie do stabilności finansowej.

Rząd zaczął już przygotowania do walki z pozwami za lockdown. Mateusz Morawiecki skierował do Trybunału Konstytucyjnego z Julią Przyłębską na czele przepis, który umożliwia wnoszenie sprawy do sądu. Premier ma nadzieję, że zostanie on uznany za niezgodny z konstytucją.

RadioZET.pl/Polska Federacja Fitness