Zamknij

Branża farmaceutyczna wśród trzech z najwyższymi wynagrodzeniami

Olga Papiernik
09.04.2018 15:17
leki i dolary
fot. east news

Branża farmaceutyczna generuje 1 proc. polskiego PKB oraz zatrudnia 100 tys. osób. Obok IT i bankowości ma najwyższe wynagrodzenia, a te mają wzrosnąć o 10-20 proc. w br. Branża ta poszukuje coraz więcej pracowników.

Branża ta, zgodnie z klasyfikacją OECD, jest jednym z trzech najbardziej innowacyjnych sektorów gospodarki. Choć w Polsce przeznacza się zaledwie 1 proc. wydatków na badania i rozwój, to branża farmaceutyczna może pochwalić się wynikiem 7%. Rozwój innowacyjnych terapii – wymagają od firm większego dostosowania się do potrzeb rynku. W efekcie będziemy świadkami rozwijania się nowych obszarów działalności – pharma techów (łączących farmację i technologie celem ulepszenia dotychczasowych rozwiązań), genetyki czy immunoterapii w leczeniu nowotworów.

Według prognoz Deloitte, w 2020 r. przychody sektora farmaceutycznego w skali globalnej mają sięgnąć 1,263 bln dolarów, czyli będą rosnąć średnio o 4,4 proc. rocznie.

W Niemczech branża farmaceutyczna, obok bankowej i samochodowej, jest najlepiej opłacaną – roczne wynagrodzenie sięga tu kwoty 69.337 euro (ok. 290 tys. zł). W Polsce też należy do trzech najlepiej opłacanych.

- W tym roku o 10-20 proc. w stosunku do roku poprzedniego wzrosną wynagrodzenia pracowników z działów medycznych, R&D, marketingu oraz sprzedaży, a także e-commerce w branży farmaceutycznej w Polsce – mówi Dorota Jankowska, Team Leader Life Sciences w HRK SA.

Branża oferuje dobre wynagrodzenia już na starcie. - Najniższy poziom, czyli przedstawiciel medyczny i farmaceutyczny to wynagrodzenie od 5 do 10 tys. zł brutto miesięcznie - wyjaśnia D.Jankowska. - Natomiast dyrektor medyczny otrzymuje wynagrodzenie powyżej 28 tys., a nawet do 40 tys. zł.

MarketNews24/OP