Zamknij

Tańszy alkohol. Przedsiębiorcy zwolnieni z opłat za koncesję

04.02.2021 18:24
Przedsiębiorcy zwolnieni z płacenia koncesji za alkohol
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Lockdown negatywnie wpłynął nie tylko na branżę lotniczą czy turystyczną. Efekty spowolnienia gospodarczego odczuli także właściciele podmiotów sprzedających alkohol. Radni wychodzą im z pomocą i anulują roczną opłatę za koncesję.

Koronawirus jest przyczyną wprowadzenia przez rząd licznych obostrzeń, które sprawiły, że wiele firm nie może funkcjonować tak samo jak przed wybuchem pandemii. Przedsiębiorcy skarżą się, że są obarczani kolejnymi podatkami.

Poza wsparciem rządu z tarczy antykryzysowej, pomocną dłoń do przedsiębiorców wyciągają samorządowcy. Sprzedawcy trunków wysokoprocentowych będą odciążeni z konieczności uregulowania opłaty rocznej za koncesję. A to może się przełożyć na niższe ceny alkoholu.

Lockdown: koncesja na alkohol

Radni z Katowic poszli w ślady swoich kolegów z samorządowej ławy z Bytomia i Chorzowa. W czwartek zwolnili lokalnych przedsiębiorców z tegorocznej opłaty koncesyjnej. To kolejne miasto, które podjęło taką decyzję, a następne już zapowiadają, że pójdą w ich ślady. W najbliższym czasie ma się to wydarzyć m.in. w Zabrzu.

Zwolnienie z obowiązkowej opłaty ma być formą wsparcia dla przedsiębiorców. Decyzja została podjęta na podstawie nowelizacji ustawy „O szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19”.

Inicjatywa uchwałodawcza

Projekt jest efektem bezkonfliktowych działań wszystkich klubów radnych. Wspólna inicjatywa uchwałodawcza ma pomagać przedsiębiorcom ponad podziałami politycznymi.

Prezydent Katowic Marcin Krupa podkreślił, że o prawne umożliwienie zastosowania przez samorządy tego typu rozwiązań starał się osobiście i pisemnie u premiera Mateusza Morawieckiego.

Również duży głos szedł tu od kolegów i koleżanek samorządowców z całej Polski. Super, że ten głos został wysłuchany

Marcin Krupa, Prezydent Katowic

Katowicka uchwała zwalnia z opłaty, a także umożliwia zwrot wniesionych już rat za korzystanie z koncesji alkoholowej w tym roku.

Zwolnienie z opłat za koncesję alkoholową

Oficjalnie zgoda dotyczy „zwolnienia z opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży w 2021 roku”.

Przedsiębiorcy z Chorzowa, którzy złożyli wniosek o zwrot wpłaconych środków do 31 stycznia, otrzymają pieniędze w marcu.

Natomiast w Bytomiu, gdzie funkcjonuje już oficjalne zwolnienie z opłaty koncesyjnej, przedsiębiorcy musieli złożyć do 31 stycznia oświadczenie o wartości sprzedaży alkoholu za 2020 rok. Opłata koncesyjna za 2021 r. wyliczana jest na podstawie wartości sprzedaży za rok ubiegły.

RadioZET.pl/PAP