Zamknij

Ile rodzice wydadzą na zabawki przed świętami?

23.12.2020 19:06
Boże Narodzenie. Rodzice wydadzą na zabawki średnio 500 zł - PIE
fot. Bartlomiej Magierowski/East News (ilustracyjne)

W okresie świątecznym na zabawki rodzice wydają przeciętnie 500 zł - podał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Według analityków 90 proc. zabawek jest w całości lub w części zrobiona z plastiku, przy czym w większości przypadków jest to plastik, który nie podlega recyklingowi.

Boże Narodzenie to okres wzmożonych zakupów. Rodzice często swoim dzieciom na świąteczny prezent pod choinkę kupują zabawki. Jak podało PIE, w okresie świątecznym znacząco rosną wydatki rodziców na zabawki. Podkreślono, że w okresie świątecznym na zabawki rodzice wydają przeciętnie kwotę 500 zł.

Analitycy wskazali, że okres przedświąteczny odpowiada za ok. 30 proc. rocznej wartości obrotów polskiej branży zabawkowej. W ocenie autorów analizy, choć rola zabawek w rozwijaniu funkcji poznawczych dzieci jest bezdyskusyjna, to produkty te mają negatywny wpływ na środowisko. Szacuje się, że 90 proc. zabawek jest w całości lub w części zrobiona z plastiku, przy czym w większości przypadków jest to plastik, który nie podlega recyklingowi - czytamy.

Branża zabawek czeka na święta cały rok

W przypadku wielu zabawek nie istnieją substytuty wykonane z naturalnych tworzyw. Z kolei tam, gdzie naturalne substytuty są dostępne, mamy do czynienia z wielokrotnie wyższą ceną, która zniechęca konsumentów. Tymczasem zabawki cechują się wyjątkowo krótkim cyklem życia i wiele z nich w krótkim czasie zostaje wyrzucona do śmieci.

Zobacz także

Instytut podał, że w badaniu przeprowadzonym przez British Heart Foundation 47 proc. rodziców stwierdziło, że ich dzieci już po tygodniu tracą zainteresowanie zakupionymi zabawkami. Z kolei 28 proc. z nich przyznało, że wyrzuca zabawki, które są w dobrym stanie i działają. "Można przypuszczać, że podobnie jest w Polsce" - oceniło PIE.

Według PIE, mimo kurczącej się grupy docelowej (dzieci do lat 12), sprzedaż zabawek w Polsce rośnie z roku na rok. Równocześnie 58 proc. rodziców zbadanych przez platformę MAM przyznaje, że kupuje dzieciom zabawki raz w miesiącu lub częściej. Na krótki cykl życia zabawek w znacznym stopniu wpływa moda.

Zobacz także

Polski rynek zabawek w 2019 r. wart był ok. 3 mld zł. Biorąc pod uwagę, że średnia cena zabawki wahała się od 30 do 40 zł, można przypuszczać, że w ciągu roku sprzedaje się w Polsce od 75 mln do 100 mln zabawek. Większość z tej puli – niemal 78 proc. – jest importowanych z Chin - podał Instytut.

RadioZET.pl/PAP