Zamknij

Platforma Obywatelska z nowym szefem. Jaki majątek ma Borys Budka?

27.01.2020 10:45
Borys Budka nowym szefem PO. Oświadczenia majątkowe polityka
fot. Jan Bielecki/East News

Po wyborach na szefa Platformy Obywatelskiej Borys Budka ma zwycięstwo w kieszeni. Prześwietlamy oświadczenie majątkowe przyszłego lidera jednej z największych partii opozycyjnych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Platforma Obywatelska zorganizowała wewnętrzne wybory na szefa partii. 25 stycznia Borys Budka pokonał przeciwników, zyskując ponad 78 procent głosów – wynika z nieoficjalnych informacji.

Polityk rywalizował z Tomaszem Siemoniakiem, Bogdanem Zdrojewskim i Bartłomiejem Sienkiewiczem. Na oficjalne wyniki wyborów poczekamy do środy. Tymczasem Budka, mając zwycięstwo w kieszeni, już podczas niedzielnej konferencji podziękował wszystkim, którzy oddali na niego głos.

To olbrzymie zaufanie, ale również olbrzymia odpowiedzialność – budować Platformę Obywatelską jako partię nowoczesną, partię demokratyczną, partię wartości i wielkich idei 

– oświadczył nowy szef PO

Borys Budka zastąpi Grzegorza Schetynę na stanowisku szefa PO. Jak dodał, "Grzegorz Schetyna jest na pokładzie, będę chciał korzystać z jego wiedzy, doświadczenia".

Zobacz także

Jaki majątek posiada Borys Budka?

Nowy szef PO zaraz po starcie nowej kadencji Sejmu złożył oświadczenie majątkowe. Z listopadowej deklaracji wynika, że wraz z żoną ma na koncie 90 tysięcy złotych. Ponadto zeznał, że na koncie zgromadził 100 dolarów amerykańskich.

Budka jest współwłaścicielem domu o powierzchni 291 metrów, który wraz z działką wart jest ponad milion złotych. Jest także współwłaścicielem 165 metrowego mieszkania wartego ponad 400 tysięcy złotych, a także 75 metrowego mieszkania o wartości 160 tysięcy złotych.

Zobacz także

Polityk nie zadeklarował gospodarstwa rolnego, własnego biznesu, ani udziałów w spółkach.

Nowy szef PO w 2018 roku zatrudniony był jako adiunkt w Katedrze Prawa i Ubezpieczeń na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Zarobił wówczas ponad 48 tysięcy złotych. Praca dla Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu przyniosła mu dodatkowe 3,8 tys. złotych. Budka otrzymywał jednocześnie dietę poselską w wysokości 29 tys. złotych, a także uposażenie w kwocie 137 tys. złotych. Dodatkowy zarobek przyniosło politykowi członkostwo w Krajowej Radzie Sądownictwa – 4 tysiące złotych.

Zobacz także

Budka zarabia także na najmie mieszkania – roczne dochody z tego tytułu to 30 tys. złotych.

Polityk ma dwa auta: Nissana Note z 2008 roku o wartości 11 tys. złotych oraz nową Toyotę C-HR z 2018 r., którą kupił na kredyt za 133 tys. złotych.  Oprócz kredytu samochodowego, Budka ma też kredyt mieszkaniowy do 2032 roku.

Zobacz także

Borys Budka to prawnik, doktor nauk ekonomicznych i nauczyciel akademicki, który od lat związany jest z Platformą Obywatelską. Początkowo, od 2002 roku z ramienia tej partii startował w wyborach samorządowych. Pełnił funkcję radnego Zabrza, zaś w 2011 roku uzyskał mandat poselski. W wyborach do parlamentu startował z list PO.Cztery lata później Budka objął stanowisko ministra sprawiedliwości w rządzie Ewy Kopacz. W Sejmie kolejnej kadencji polityk został członkiem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, a także w Krajowej Radzie Sądownictwa.

RadioZET.pl/PAP