Zamknij

Trzy nieruchomości i samochody. Oto majątek Borysa Budki

02.07.2020 17:31
Ile zarabia szef PO Borys Budka?
fot. Shutterstock/Longfin Media

Borys Budka, szef Platformy Obywatelskiej zadeklarował w oświadczeniu majątkowym kilka nieruchomości i przychody z kilku źródeł. Ile zarobił w 2019 roku? Oto oświadczenie majątkowe polityka.

Na stronie internetowej Sejmu dostępne są oświadczenia majątkowe parlamentarzystów za 2019 rok. Jaki majątek w minionym roku zgromadził szef Platformy Obywatelskiej?

Borys Budka zadeklarował w oświadczeniu dwa mieszkania, dom i dwa samochody. Poza pensją posła otrzymywał też wynagrodzenie z uczelni.

Majątek Borysa Budki. Ile zarabia szef PO?

Szef PO wraz z żoną zgromadził na koncie ponad 100 tysięcy złotych. Jako majątek odrębny poseł zadeklarował też 100 dolarów amerykańskich.

Budka posiada dom o powierzchni 291 mkw., który wart jest około 800 tysięcy złotych. Działka o powierzchni 1300 mkw, na której znajduje się nieruchomość, warta jest ponad 300 tysięcy złotych.

Poseł wraz z żoną posiada też dwa mieszkania. Jedno, o powierzchni 165 mkw., warte jest około 400 tysięcy złotych. Drugie mieszkanie ma 75 mkw. i warte jest około 160 tysięcy złotych. Polityk nie zadeklarował innych nieruchomości.

Nie zadeklarował także udziału w spółkach, posiadania akcji, ani prowadzenia własnego biznesu.

Zobacz także

Borys Budka ma kilka źródeł przychodu. Poza pensją posła, otrzymuje też pensje wykładowcy na uniwersytecie. Budka zatrudniony był w 2019 na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, gdzie zarabiał 4,5 tysiąca złotych miesięczna. W ubiegłym roku zarobił tam łącznie ponad 52 tysiące złotych. W minionym roku polityk pracował też dla Wyższej Szkoły Bankowej, gdzie zarobił ponad 8 tysięcy złotych.

Jako poseł z tytułu diety poselskiej w 2019 roku Budka otrzymał prawie 30 tysięcy złotych. Uposażenie poselskie wyniosło wówczas ponad 116 tysięcy złotych.

Zobacz także

Budka wynajmował też mieszkanie, na czym zarobił w minionym roku 40 tysięcy złotych. Łączny przychód polityka z powyższych źródeł to około 246 tysięcy złotych.

Polityk zadeklarował ponadto dwa samochody: Nissan z 2008 roku o wartości 11 tysięcy złotych i dwuletnia Toyota warta 133 tysiące złotych.

Poseł ma też zobowiązania. Musi spłacić jeszcze 158 tysięcy złotych kredytu hipotecznego.

Kim jest Borys Budka?

Borys Budka to prawnik, doktor nauk ekonomicznych i nauczyciel akademicki, który od lat związany jest z Platformą Obywatelską. Początkowo, od 2002 roku z ramienia tej partii startował w wyborach samorządowych. Pełnił funkcję radnego Zabrza, zaś w 2011 roku uzyskał mandat poselski. W wyborach do parlamentu startował z list PO. Cztery lata później Budka objął stanowisko ministra sprawiedliwości w rządzie Ewy Kopacz. W Sejmie kolejnej kadencji polityk został członkiem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, a także w Krajowej Radzie Sądownictwa.

Od listopada 2019 roku Budka jest przewodniczącym klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. 25 stycznia 2020 został wybrany na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej i stał się następcą Grzegorza Schetyny.

RadioZET.pl