Zamknij

Boom na kosmetyki ekologiczne. Wzrost rynku o 76 proc.

22.07.2021 12:28
Boom na kosmetyki eko. Wzrost rynku o 76 proc.
fot. KONRAD KOZŁOWSKI/POLSKAPRESS/Polska Press/East News

Nastąpił gigantyczny wzrost sprzedaży kosmetyków ekologicznych. Rynek wart jest już 400 mln zł. Do zmian przyczyniła się pandemia.

Sprzedaż kosmetyków zanotowała w czasie pandemii duże spadki. Praca zdalna, brak możliwości spotkań towarzyskich i organizacji imprez sprawił, że wyroby kosmetyczne zaczęły być rzadziej potrzebne, a co za tym idzie, również rzadziej kupowane.

Tymczasem niespodziewany wzrost sprzedaży zanotowały kosmetyki w kategoriach eko, bio, wege.

Wzrost sprzedaży kosmetyków eko, bio,wege

Dane z analiz Panelu Gospodarstw Domowych GfK wykazały, że od maja 2020 r. do kwietnia 2021 r. wartość całkowitej sprzedaży kosmetyków w Polsce spadła o 2 proc. w relacji rok do roku. Na tym tle wybijają się natomiast kosmetyki oznaczone jako bio, eko, wege. W ich przypadku nastąpił wzrost wartości zakupów aż o 76 proc. Z informacji podanych przez „Puls Biznesu” wynika, że wartość rynku przez 12 miesięcy urosła o 180 mln zł, do kwoty 400 mln zł.

Na rynku są potentaci, dla których zmiany tego rzędu nie są znaczące, ale dla wielu mniejszych - zwłaszcza lokalnych - producentów oznaczało to zapewne nawet podwojenie przychodów. Tylko w ciągu ostatniego roku segment kosmetyków bio, eko, wege zaistniał wśród ponad 800 tys. nowych gospodarstw domowych, a częstotliwość zakupów wzrosła o 21 proc.

Szymon Mordasiewicz, dyrektor komercyjny Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia

Gazeta przypomina, że analitycy GfK Polonia w czerwcu 2020 r. podali, że wartość segmentu kosmetyków ekologicznych wyniosła 193,5 mln zł, osiągając wówczas roczny wzrost na poziomie 39 proc. Przy czym produkty eko stanowiły tylko 2 proc. wartości kosmetyków, w tym kolorowych, produktów higieny osobistej i intymnej, pielęgnacji jamy ustnej, skóry, pielęgnacji dziecięcej.

RadioZET.pl/PAP/PulsBiznesu