Zamknij

Bony paliwowe dla najmniej zarabiających. Rekompensata za wzrost cen

18.10.2021 19:26
ceny paliw na stacji w Warszawie
fot. Piotr Molecki/East News

Ceny prądu elektrycznego mają wzrosnąć tak bardzo, że polski rząd przygotowuje system dopłat dla osób, którym grozić będzie ubóstwo energetyczne. We Francji podobny system rozważany jest w stosunku do paliw.

Ceny paliw sięgnęły nienotowanych wcześniej poziomów, przekraczając wyraźnie 6 zł za litr. To jeszcze nie koniec – ostrzegają eksperci i zapowiadają wyjątkowo drogie komunikacyjnie święto 1 listopada.

Wysokie ceny benzyny i oleju napędowego dają się we znaki w całej Europie. W Portugalii rząd zadecydował o obniżeniu akcyzy na paliwa, we Francji pojawił się pomysł na wspieranie najbardziej dotkniętych kryzysem bonami na paliwo.

Rekompensata za wysokie ceny paliwa. Bon dla dotkniętych kryzysem

Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu są nieuniknione – przyznał Urząd Regulacji Energetyki. Taryfy mogą wzrosnąć nawet o 40 procent, a do tego rząd nie zamierza rezygnować z podwyżki opłaty mocowej. Do domów zaczną więc przychodzić rachunki grozy.

Znacznie kosztowniejsze stały się także wizyty na stacjach paliw, na których nie sposób już niemal znaleźć benzyny Pb 95 lub oleju napędowego poniżej 6 zł. Podobnie drogo jest także poza granicami, co wywołuje oskarżenia, że krajom podwyżki są na rękę, gdyż generują wyższe wpływy budżetowe. Takie zarzuty padły między innymi we Francji.

- Państwo nie zarabia w czasach kryzysu energetycznego – stwierdził w odpowiedzi minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire i wskazał, że Francja rozważa przyznanie bonów paliwowych osobom o niskich dochodach oraz rozważa wprowadzenie kontroli cen.

Zgodnie z wyliczeniami francuskiego ministerstwa finansów z powodu wzrostu cen energii i jej nośników dochody podatkowe mają wzrosnąć o 2,5 mld euro. Na ochronę najbiedniejszych obywateli przed skutkami wysokich cen tamtejszy rząd zamierza przeznaczyć 5,4 mld euro.

W Polsce według wstępnych szacunków na dopłaty do rachunków za zużyty prąd elektryczny ma zostać wygospodarowane z budżetu około 1,5 mld zł.

RadioZET.pl/Bankier.pl