Zamknij

Problemy z bonifikatami. Użytkownicy wieczyści mogą stracić prawo do upustu

Piotr Drabik
26.03.2019 08:35
Bonifikaty. Użytkownicy wieczyści mogą stracić prawo do upustu. Nieruchomości
fot. tkemot/Shutterstock (ilustracyjne)

Większość z 2,5 mln uwłaszczonych użytkowników wieczystych może stracić prawo do najwyższego możliwego upustu opłaty przekształceniowej. W rezultacie dojście do własności może być droższe, ale nie z winy mieszkańców.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podał „Dziennik Gazeta Prawna”, samorządy największych polskich miast nie wyrabiają się z wydawaniem specjalnych zaświadczeń dla mieszkańców. O problemie wie już Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MiR) i zdaniem gazety możliwa jest rychła nowelizacja przepisów w tej sprawie.

Użytkownicy wieczyści nie otrzymają upustu?

Chodzi o ustawę z 20 lipca 2018 roku o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz.U. z 2018 r. poz. 1716 ze zm.). Zgodnie z nią na początku stycznia około 2,5 mln użytkowników wieczystych stało się właścicielami gruntów pod swoimi mieszkaniami.

Zobacz także

Aby potwierdzić ten stan, do końca tego roku urzędy miast muszą najpierw przesłać wszystkim zainteresowanym specjalne zaświadczenia. Po ich otrzymaniu mieszkańcy mogą zgłosić chęć wniesienia jednorazowej opłaty przekształceniowej. W rezultacie otrzymają bonifikatę z tego tytułu.

Mając w ręce zaświadczenie z gminy oraz po wniesieniu opłaty z góry do końca tego roku, można liczyć na najwyższy upust. W niektórych miastach nawet 98 proc., w większości 60 proc.

Jak podał „DGP”, jeśli opłata zostanie wniesiona w 2020 roku lub później, to upust (na gruntach państwowych i w miastach, które uchwaliły degresywne stawki bonifikat) będzie odpowiednio niższy – zazwyczaj o 10 pkt proc.

Zobacz także

Pomoże nowelizacja

Oznacza to, że dojście do własności będzie droższe z powodu opieszałości administracji publicznej.

Co więcej, problemy z wysłaniem zaświadczeń w terminie ma Warszawa, Gdańsk i Wrocław.

Niektóre samorządy już proszą rząd o wydłużenie terminu wysyłki zaświadczeń o kolejne trzy lata. MiR nie wyklucza, że nowelizacja ustawy będzie konieczna.

– W przypadku przedłużenia terminu niezbędne będą również zmiany w zasadach wnoszenia opłat za 2019 roku, tak aby obywatele skorzystali z bonifikat – wskazał Zbigniew Przybysz z MiR, cytowany przez „DGP”.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna/PTD