Zamknij

Bon żłobkowy. Od przyszłego roku dodatkowe 500 plus dla najmłodszych

09.07.2021 17:06
Bon żłobkowy. Od przyszłego roku dodatkowe 500 plus dla najmłodszych
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Bon żłobkowy będzie przyznawany w formie dopłaty do pobytu dziecka w niepublicznym żłobku na terenie Sosnowca. Miasto wypłaci dodatkowe pieniądze od 2022 roku.

Dzieci są beneficjentami czołowych programów socjalnych rządu Prawa i Sprawiedliwości. Polityka prorodzinna partii rządzącej zakłada wspieranie nieletnich i ich rodziców.

Najbardziej znanym projektem jest Rodzina 500 plus, który powodował, że wszystkie dzieci bez względu na zamożność rodziców, otrzymują co miesiąc od państwa 500 zł. Z dodatkową inicjatywą wspierającą maluchy wyszło miasto Sosnowiec.

Bon żłobkowy dla dzieci z Sosnowca

Dotychczas w Sosnowcu dotacja wypłacana była tylko tym niepublicznym żłobkom, które zostały wybrane w konkursie ofert, a wsparcie trafiało bezpośrednio na konto placówki. Takie rozwiązanie pozwalało na współfinansowanie kwotą 500 zł miesięcznie pobytu dla ok. 600 dzieci. W skali roku to 3,6 mln zł.

Od 2022 roku miasto zwiększy środki na ten cel do kwoty 4,6 mln zł. Pozwoli to na objęcie pomocą 766 dzieci. Zmieni się również sposób przekazywania pieniędzy. Dotacja wypłacana będzie na podstawie wniosku rodzica, zgodnie z przedstawionym potwierdzeniem dokonania opłaty za żłobek za dany miesiąc.

To oznacza, że rodzice nie muszą martwić się i szukać niepublicznej placówki, która w konkursie otrzymała dofinansowanie. Można powiedzieć, że teraz dotacja będzie szła za dzieckiem

Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca

Niepubliczne żłobki w Sosnowcu oferują obecnie 762 miejsca, publiczne 546. Z początkiem przyszłego roku ma ich być blisko 600.

RadioZET.pl/PAP