Zamknij

Prezes ZUS: Polacy dokonali pierwszych płatności bonem turystycznym

01.08.2020 11:56
Bon turystyczny. ZUS: są pierwsze transakcje w ramach nowego 500 plus
fot. Jakub Kaminski/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał już ponad 35 tysięcy bonów turystycznych, a beneficjenci wakacyjnego 500 plus dokonali już pierwszych transakcji.

- Wydaliśmy już około 35 tysięcy bonów turystycznych na kwotę ponad 30 milionów złotych. Beneficjenci wykonali już pierwsze płatności bonem - poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

Bon turystyczny to nowy program Prawa i Sprawiedliwości, który wystartował 1 sierpnia. Rodziny mogą otrzymać bon turystyczny na kwotę 500 złotych na każde dziecko. Bonem można płacić m.in. w hotelach czy w pensjonatach.

Start bonu turystycznego. Polacy dokonali już pierwszych płatności

Bon na kwotę 500 złotych przysługuje na każde dziecko w rodzinie, także wtedy, gdy rodzice mieszkają poza granicami Polski. Dodatkowy bon przysługuje na dzieci niepełnosprawne. W ramach wakacyjnego 500 plus rodzony mogą opłacić m.in. pobyt w hotelu, organizację kolonii czy innych atrakcji turystycznych w kraju.

Zobacz także

Uścińska podkreśliła w rozmowie z PAP, że w ostatnim czasie ZUS wykonał "ogromną pracę, żeby przygotować się do obsługi bonu turystycznego". Jej zdaniem zainteresowanie tym świadczeniem jest bardzo duże.

Przez pierwszy tydzień od uruchomienia infolinii zadzwoniło na nią prawie 20 tysięcy osób 

– poinformowała prezes ZUS

Zobacz także

Zakład wylicza, że do godziny 10:00 w sobotę ponad 35 tysięcy beneficjentów otrzymało bony na kwotę łączną 30 mln złotych. Posiadacze bonów dokonali już pierwszych płatności w ramach bonu.

Beneficjenci wykonali już 45 płatności bonami na łączną kwotę ponad 41 tysięcy złotych 

– poinformowała Uścińska

Jak aktywować bon turystyczny?

Pierwszym krokiem jest zalogowanie się do portalu PUE ZUS. Rodzice mogą to zrobić za pośrednictwem Profilu Zaufanego lub bankowości elektronicznej.

Zobacz także

Kolejnym krokiem jest aktywacja bonu. Zakładka „Polski Bon Turystyczny” znajduje się w profilu ogólnym w panelu bocznym. Aby przejrzeć dane o bonie należy w oknie głównym rozwinąć menu "Polski Bon Turystyczny" i wybrać "Mój bon".

W tym panelu można aktywować bon, zmienić dane kontaktowe, złożyć wniosek o dodatkowe świadczenie na niepełnosprawne dziecko i przejrzeć bon.  Aby aktywować bon w oknie "Mój bon" należy wybrać przycisk "Aktywuj bon". Otworzy się okno „Aktywacja bonu”, w którym trzeba uzupełnić dane kontaktowe osoby uprawnionej, czyli numer telefonu komórkowego oraz adres e-mail. Poprawnie wykonana operacja aktywacji bonu jest potwierdzana komunikatem z informacją o aktualnym kodzie obsługi płatności.

Zobacz także

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

RadioZET.pl/PAP