Zamknij

500 plus nie wystarczy? PIE: połowa Polaków nie pojedzie na wakacje

29.07.2020 15:46
Bon turystyczny. Sondaż PIE: ponad połowa Polaków nie pojedzie na wakacje
fot. Shutterstock/TravnikovStudio (ilustracyjne)

Choć Polacy w większości deklarują, że koronakryzys nie miał większego wpływu na ich finanse, to spora część ankietowanych odpuści sobie tegoroczny wyjazd na wczasy – wynika z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Bon turystyczny, czyli 500 plus na wakacje miał zwiększyć popyt na krajowe usługi turystyczne, a tym samym wesprzeć przedsiębiorców prowadzących hotele czy agroturystykę w dobie pandemii.

Tymczasem, jak wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego, ponad połowa Polaków nie planuje wakacji w tym roku, czego powodem nie zawsze są pieniądze.

PIE: 58 procent Polaków nie wyjedzie na wakacje

Z badania PIE wynika, że 58 procent pytanych nie planuje żadnego wyjazdu wakacyjnego. 42 procent ankietowanych odpowiedziało, że chce w tym roku wyjechać na wczasy. Co trzecia osoba w tej grupie myśli o urlopie w kraju, zaś jedynie 6 procent wybierze się za granicę.

Zobacz także

Nie jest zaskoczeniem, że sytuacja finansowa gospodarstw domowych ma wpływ na decyzję o wyjeździe. Na wakacje wyjedzie 64 procent badanych z grupy o najlepszej sytuacji finansowej oraz 29 procent z grupy deklarującej najgorszą sytuację. Spora grupa ankietowanych nie wyjedzie jednak na wakacje z obawy przez zarażeniem się koronawirusem.

Pandemia a finanse Polaków

Dla większości, bo ponad 54 procent badanych pandemia nie miała wpływu na zmianę sytuacji finansowej. Co trzeci Polak deklarował jednak, że jego sytuacja materialna pogorszyła się. Taką odpowiedź najczęściej wskazywały kobiety, osobo z wykształceniem wyższym i mieszkańcy dużych miast.

RadioZET.pl/PIE