Zamknij

Co dalej z bonem turystycznym? Jest decyzja Sejmu

15.07.2020 17:44
Bon turystyczny. Sejm zdecydował, dla kogo 500 plus na wakacje
fot. shutterstock

500 plus na wakacje otrzymają m.in. dzieci rodziców pracujących za granicą – przewiduje jedna z senackich poprawek, którą poparł Sejm.

Sejm opowiedział się za częścią senackich poprawek o ustawy wprowadzającej bon turystyczny.

Chodzi o przekazanie rodzinom z dziećmi bonów na kwotę 500 złotych i 1000 złotych – w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Takim bonem będzie można sfinansować m.in. hotel lub atrakcje turystyczne.

500 plus na wakacje. Sejm za częścią poprawek

Sejm zgodził się na senacką poprawkę dotyczącą objęcia bonem także dzieci, których rodzice mieszkają poza granicami Polski. Według szacunków, dzięki temu rozwiązaniu, bonem objętych zostanie dodatkowe 150-200 tys. dzieci.

Inne przyjęte przez Sejm poprawki senackie miały charakter kosmetyczny.

Sejm odrzucił jednak poprawkę, która zakładała objęcie bonem również emerytów i rencistów. Zdaniem Senatu byłoby to dodatkowe wsparcie dla seniorów, zaś według polityków PiS, ci już mogą liczyć na trzynastkę i czternastkę. Objęcie seniorów bonem – zdaniem komisji sejmowej  - byłoby nadmiernym obciążeniem budżetu.

Zobacz także

Dla kogo 500 plus na wakacje?

Z  bonu skorzystają beneficjenci 500 plus, czyli rodziny z dziećmi, także poza granicami kraju. Osoby te otrzymają bon w formie cyfrowego kodu na kwotę 500 złotych. Na dziecko niepełnosprawne przysługuje bon w wysokości 1000 złotych.

Zobacz także

By aktywować bon należy zalogować się do systemu ZUS i zaktualizować dane. Po zaktualizowaniu danych w PUE ZUS, bon turystyczny zostanie aktywowany i jego numer zostanie przesłany na numer telefonu komórkowego lub adres poczty elektronicznej beneficjenta.

Z bonu będzie można skorzystać w szeroko pojętej branży turystycznej: od bazy noclegowej po touroperatorów (wyjazdy, wycieczki, obozy sportowe dla dzieci).

RadioZET.pl/PAP