Zamknij

Rząd szykuje się na otwarcie turystyki? "Rusza certyfikacja"

20.04.2021 19:48
Bon turystyczny. POT promuje hotele
fot. Denys Kurbatov/shutterstock (ilustarcyjne)

Bon turystyczny miał pomóc przedsiębiorcom, a tymczasem większość miejsc, w których można z niego skorzystać, pozostaje zamknięta. Rusza promocja wciąż zamrożonych przez lockdown usług.

Bon turystyczny, czyli 500 plus na wakacje, to ubiegłoroczna akcja rządu, która miała na celu ratowanie firm i wsparcie rodzin.

Na każde dziecko bowiem rodzina otrzymywała bon na kwotę 500 złotych do wykorzystania w hotelach, parkach rozrywki czy miejscach turystycznych w Polsce. Po kilku miesiącach biznes jednak znów jest zamrożony.

Bon turystyczny. Rząd chce promować zamrożone biznesy

Polacy - całe szczęście - mają jeszcze rok na skorzystanie z bonu turystycznego. Do końca marca 2022 roku mogą zapłacić bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez POT. 

Minione wakacje przyniosły przedsiębiorcom chwilową ulgę, kolejne miesiące znów upłynęły jednak pod znakiem długów. Rząd zamroził turystykę, rozrywkę i hotelarstwo „na kolejne dwa tygodnie”. Obostrzenia w branży hotelarskiej potrwają przynajmniej do końca majówki, nic też nie wskazuje na szybsze odmrożenie turystyki czy sektora rozrywki.

Rząd nie umożliwi zatem przedsiębiorcom wznowienie działalności, ale za to wypromuje ją. Polska Organizacja Turystyczna rusza z akcją „certyfikacji podmiotów turystycznych, realizujących Polski Bon Turystyczny”. Celem ma być właśnie promocja obiektów noclegowych i organizatorów turystycznych, świadczących usługi w najwyższych normach bezpieczeństwa i jakości.

Jak czytamy na stronie POT, „celem jest też pomoc w ponownym uruchomieniu i poprawie sytuacji sektora turystycznego”. Organizacja najwyraźniej nastawia się na odmrożenie gospodarki i otwarcie miejsc noclegowych.

Jak podkreśla POT, bezpieczeństwo zarówno w całym kraju, jak i w poszczególnych obiektach, będzie na pierwszym miejscu wśród pytań stawianych przez turystów podczas wyboru celów podróży, obiektów i usług turystycznych. Polacy chcą być pewni, że podróże to bezpieczna i rozsądna opcja.

- Cały czas pracujemy nad tworzeniem skutecznych protokołów i  planów działania, które zoptymalizują wspólne wysiłki branży na rzecz odbudowy sektora. Wśród nich są także rozwiązania, za pomocą których chcemy dać podmiotom turystycznym zestaw narzędzi do zapewnienia bezpieczeństwa ich pracownikom i podróżnym – podsumowała Anna Salamończyk – Mochel, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

 

RadioZET.pl/PAP/POT