Zamknij

Bon turystyczny. Polacy wydadzą nawet 3 tysiące złotych na wakacje

08.07.2020 09:07
Bon turystyczny. Polacy wydadzą nawet 3 tysiące złotych na wakacje
fot. Shutterstock/Sunny studio (ilustracyjne)

Jak będą wyglądały wakacje w dobie pandemii? Obietnica bonów turystycznych sprawiła, że Polacy skłonni są wydać więcej pieniędzy na wczasy. Co trzecia rodzina zaplanowała na ten cel kwotę 3 tysięcy złotych.

Co trzecia badana rodzina nie wyda więcej niż 3 tysiące złotych na tegoroczne wakacje - wynika z raportu Santander Consumer Banku. Z badań wynika, że Polacy planują urlop w kraju i nie chcą przepłacać za wakacje.

Według raportu „Polaków portfel własny – wyjątkowe lato” Sandander Banku tegoroczne wakacje będą wyzwaniem nie tylko dla turystów, ale także dla przedsiębiorców z branży. Czy 500 plus na wakacje pomoże?

"Zdecydowanie w Polsce i nie za drogo"

Większość ankietowanych na pytanie o plany wakacyjne wskazało, że urlop spędzi "zdecydowanie w Polsce i nie za drogo". Autorzy raportu wskazują, że znalezienie odpowiedniej oferty wyjazdu może być w tym roku trudniejsze.

Zobacz także

Jak wskazano w raporcie, wakacyjna oferta biur podróży jest znacznie skromniejsza, co wiąże się nie tylko z ograniczeniami związanymi z pandemią koronawirusa, ale też z mniejszym popytem na takie wyjazdy.

Mimo stopniowego znoszenia obostrzeń epidemicznych, w hotelach czy pensjonatach wciąż obowiązują dodatkowe restrykcje i limity. Loty z Polski zostały wznowione w połowie czerwca, pierwsze czartery ruszą jednak dopiero na początku lipca i to tylko na europejskich trasach 

– czytamy w raporcie

Obostrzenia wprowadzone w związku z koronawirusem skłoniły Polaków do spędzenia wakacji w kraju. Ankietowani zapytani o to, ile wyniesie całkowity koszt wakacyjnego wyjazdu całej rodziny, najczęściej wskazywali kwotę od tysiąca do 2 tysięcy złotych. Taką odpowiedź wskazało 18 procent respondentów. Ponad 16 procent Polaków zamierza wydać nawet 3 tysiące złotych na wakacje, zaś co dziesiąty Polak przeznaczy na odpoczynek więcej niż 5 tysięcy złotych.

Zobacz także

Autorzy raportu wskazują, że najwięcej na wakacje są skłonni wydać 50-latkowie, którzy stanowią 23 procent tej grupy.

500 plus na wakacje pomoże?

Bon turystyczny będzie przedmiotem obrad Sejmu. Senatorowie zaproponowali, by 500 złotych na wakacje otrzymały nie tylko rodzice z dziećmi, ale także seniorzy. Jedna poprawka dotyczy też dzieci, których rodzice mieszkają poza granicami kraju.

Zgodnie z pierwotną wersją projektu, z bonu mieli skorzystać beneficjenci 500 plus, czyli rodziny z dziećmi. Osoby te otrzymają bon w formie cyfrowego kodu na kwotę 500 złotych. Na dziecko niepełnosprawne przysługuje bon w wysokości 1000 złotych.

By aktywować bon należy zalogować się do systemu ZUS i zaktualizować dane. Po zaktualizowaniu danych w PUE ZUS, bon turystyczny zostanie aktywowany i jego numer zostanie przesłany na numer telefonu komórkowego lub adres poczty elektronicznej beneficjenta.

Z bonu będzie można skorzystać w szeroko pojętej branży turystycznej: od bazy noclegowej po touroperatorów (wyjazdy, wycieczki, obozy sportowe dla dzieci).

RadioZET.pl/PAP