Zamknij

Bon turystyczny. POT: możliwe zmiany w wyszukiwarce obiektów

06.08.2020 12:48
Bon turystyczny. POT: możliwe zmiany w wyszukiwarce obiektów
fot. Shutterstock/Patryk Kosmider (ilustracyjne)

500 plus na wakacje można wykorzystać, co do zasady, w hotelach czy u touroperatorów. Na liście obiektów Polskiej Organizacji Turystycznej znajdziemy jednak także szkołę tańca, czy sklep mięsny.

Bon turystyczny, czyli wakacyjne 500 plus to najnowsze wsparcie dla polskich rodzin, które funkcjonuje od 1 sierpnia. Beneficjenci tego programu są uprawnieni do bonu na kwotę 500 złotych, którym mogą zapłacić np. za hotel lub kolonię dla dziecka.

Płacić bonem można jedynie w obiektach wpisanych do wykazu prowadzonego przez Polską Organizację Turystyczną. Jak jednak donosi portal tvn24.pl, na liście tej, obok pensjonatów znajdziemy też np. agencję ochrony, czy sklep mięsny.

POT o wyszukiwarce obiektów: będą zmiany w wykazie firm

Dlaczego obiekty niezwiązane z turystyką znalazły się na liście? Jak tłumaczy dla portalu TVN24.pl Grzegorz Cendrowski, p.o. rzecznika prasowego Polskiej Organizacji Turystycznej, polscy przedsiębiorcy prowadzą często wielobranżową działalność.

Zobacz także

- Nie ma żadnych przeszkód, aby przedsiębiorca jednocześnie prowadził sklep mięsny, stację benzynową i obiekt hotelarski. Nazwy przedsiębiorstw wybierają sami przedsiębiorcy i czasami mogą one nie odzwierciedlać działalności turystycznej, którą prowadzą i którą zadeklarowali przy rejestracji (pod odpowiedzialnością karną). Lista prowadzona przez POT zawiera wyłącznie nazwy przedsiębiorstw - wskazał przedstawiciel POT.

Zobacz także

POT przypomina, że w wykazie obiektów widoczna jest nazwa firmy i jej adres. Przedsiębiorcy przy rejestracji podają też numer NIP.

- Dostrzegamy, że tak skonstruowana przez ustawodawcę baza może być niewystarczająca, dlatego jeszcze w tym tygodniu zwrócimy się do Ministerstwa Rozwoju o zgodę na rozszerzenie informacji o świadczących usługi o takie dane jak miejsce realizacji usługi (jedna firma może mieć ich kilka, a nawet kilkadziesiąt, jak na przykład sieć hoteli), adres jej strony w Internecie oraz województwo, w którym prowadzi działalność  – mówi rzecznik dla portalu tvn24.pl.

Zobacz także

Jak skorzystać z bonu turystycznego?

Rodziny otrzymają 500 zł na dziecko do 18. roku życia i dodatkowe 500 zł na dziecko z niepełnosprawnością w formie bonu turystycznego. Mowa także o polskich rodzinach mieszkających poza granicami Polski. Z szacunków ZUS wynika, że uprawnionych do bonu jest ponad 6 mln dzieci.

Aby skorzystać ze świadczenia należy założyć profil na PUE ZUS, zalogować się i aktywować bon. Beneficjenci mailem lub SMS-em dostaną kod obsługi płatności. Będzie on też dostępny na profilu na PUE ZUS.

RadioZET.pl/TVN24.pl