Zamknij

Bon turystyczny. Na co można wydać 500 plus na wakacje? [LISTA]

27.07.2020 14:35
Bon turystyczny. Na co można wydać 500 plus na wakacje? [LISTA]
fot. Yuricazac/shutterstock (ilustracyjne)

500 plus na wakacje już w sierpniu sfinansuje letni wypoczynek Polaków. Na jakie usługi można będzie wykorzystać bon turystyczny?

500 złotych na wakacje to nowy pomysł Prawa i Sprawiedliwości na podreperowanie domowych budżetów i wsparcie branży turystycznej, która ucierpiała przez koronakryzys.

Gdzie będzie można wykorzystać nowe 500 plus? Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że już ponad 1400 przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego zgłosiło się, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, do programu Polski Bon Turystyczny.

500 plus na wakacje. Na co wydać pieniądze?

Od 1 sierpnia bony na platformie PUE ZUS będą mogli aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia. Chodzi zarówno o rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy otrzymają bon na kwotę 1000 złotych, jak i tych mieszkających poza granicami Polski.

Zobacz także

Lista atrakcji turystycznych i usług, a tym samym przedsiębiorców z branży turystycznej, którzy także skorzystają z bonu, jest długa. Chodzi nie tylko o hotele czy agroturystykę. Na co będzie można wydać nowe 500 plus? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Czy bonem można płacić za benzynę?

Wiele polskich rodzin wybiera się na wakacyjny wyjazd samochodem osobowym czy kamperem. Czy w związku z tym istnieje szansa, aby zapłacić za paliwo używając bonu turystycznego?

Zobacz także

Marek Kamieński z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych na antenie TVN24 podkreślił, że nie ma takiej możliwości. - Ale jeżeli dojedziemy na przykład na kemping i będziemy chcieli mieszkać, czy stać w tym kempingu, to już tu będzie możliwe wykorzystanie bonu - wyjaśniał ekspert.

Spływ kajakowy i parki rozrywki

Z wyjaśnień Polskiej Organizacji Turystycznej wynika, że jeśli podmiot prowadzący park rozrywki lub organizator spływu kajakowego będzie zaliczał się do grupy przedsiębiorców turystycznych lub organizacji pożytku publicznego realizujących usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne i dokona rejestracji w systemie teleinformatycznym prowadzonym przez ZUS, będzie mógł przyjmować płatności za pomocą bonu.

Zobacz także

W skrócie - przed skorzystaniem z bonu podczas spływu kajakowego, parku rozrywki lub jakiegokolwiek miejsca podczas wakacji warto sprawdzić, czy ten podmiot znajduje się w katalogu obiektów objętych programem.

Gdzie sprawdzić listę placówek, w których można płacić bonem?

Lista podmiotów, w których będzie można zapłacić za pomocą bonu, będzie publikowana na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej. Na liście znajdą się podmioty, które uprzednio zarejestrują się w systemie teleinformatycznym PUE ZUS.

- W poniedziałek 27 lipca po godzinie dziesiątej ponad 1,4 tys. przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego wypełniło oświadczenie i przystąpiło do programu Polski Bon Turystyczny. Przypominam, że rejestracja do programu będzie ciągła i można do niego dołączyć także w kolejnych miesiącach. Pierwsza lista podmiotów zostanie opublikowana na stronie bonturystyczny.gov.pl 1 sierpnia – poinformował prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk.

Zobacz także

Czy bonem można będzie zapłacić tylko raz?

Bonem można będzie płacić wielokrotnie do końca marca 2022 roku lub do momentu wyczerpania wysokości świadczenia. Stan środków można będzie sprawdzić na portalu PUE ZUS.

Zobacz także

Bon turystyczny a wycieczki zagraniczne

Nowe 500 plus, co do zasady, ma wspierać polską branżę turystyczną. Za pomocą bonu można zatem zapłacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne świadczone na terenie Polski przez przedsiębiorstwa turystyczne i organizacje pożytku publicznego, które przystąpiły do projektu Polski Bon Turystyczny.

Co w przypadku, gdy zorganizowana wycieczka obejmuje elementy zagraniczne np. zwiedzanie Krakowa i Pragi?

„Ustawa wymaga, aby usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne były świadczone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jeśli więc dana impreza zawiera w sobie element zagraniczny, to nie może zostać sfinansowana za pomocą bonu” – czytamy w wyjaśnieniach POT.

Zobacz także

Czy można płacić bonem także za rodzica?

Czy za pobyt w hotelu można zapłacić bonem za dzieci i za siebie czy tylko za dzieci? W ustawie wprowadzającej bon turystyczny mowa o wydatkach na dziecko. Wątpliwości jednak już wcześniej rozwiał wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy, który już na etapie projektowania ustawy zaznaczył, by nie traktować przepisów dosłownie.

- Przepisy są tak skonstruowane, bo bon de facto przydzielany jest na dziecko. Nikt jednak nie będzie weryfikował w hotelu, czy w pensjonacie, czy płacimy bonem za siebie, czy za dziecko. Nikt też nie sprawdzi, czy np. posiłek, za który płacimy w formie bonu jest na dziecko, czy opiekuna – mówił wiceminister.

RadioZET.pl