Zamknij

500 plus na wakacje coraz bliżej. Senacka komisja jest za

01.07.2020 08:16
Bon turystyczny. Komisja senacka za przyjęciem 500 plus na wakacje
fot. Shutterstock/MarKord (ilustracyjne)

Bon turystyczny był przedmiotem dyskusji senackiej komisji, która opowiedziała się za przyjęcie ustawy wprowadzającej 500 plus na wakacje bez poprawek.

500 zł na wakacje to najnowszy pomysł obozu rządzącego na wsparcie rodzimego przemysłu turystycznego. Według prezydenckiej inicjatywy, na każde dziecko w rodzinie zostanie przyznane 500 zł w formie bonu elektronicznego. Będzie można go wydać na usługę turystyczną na terenie Polski, jak nocleg czy opłacenie przewodnika.

Senacka komisja gospodarki narodowej i innowacji zdecydowała się rekomendować we wtorek wieczorem przyjęcie bez poprawek ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Niewykluczone jednak, że poprawki nie pojawią się podczas dalszych prac w Senacie. Co dziś zakłada ten projekt?

500 plus na wakacje. Co dokładnie zakłada projekt?

Rząd szykuje bon turystyczny dla rodzin z dziećmi. To z jednak strony wsparcie finansowe dla Polaków w czasie koronakryzysu, z której zaś dofinansowanie poszkodowanej przez lockdown branży turystycznej.

Zobacz także

Bon w wysokości 500 złotych na wakacje będzie przysługiwał na każde dziecko. Na niepełnosprawne dziecko przysługiwał będzie bon w kwocie 1000 złotych. Nie będą to pieniądze przelane na konto, lecz cyfrowe świadczenie w formie kodu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W ustawie wyjaśniono, że beneficjenci najnowszego programu PiS tj. osoby pobierające 500 plus, będą zobowiązani do zalogowania się w systemie teleinformatycznym ZUS i potwierdzenia bądź aktualizacji danych.

Zobacz także

Po zaktualizowaniu danych w PUE ZUS, bon turystyczny zostanie aktywowany i jego numer zostanie przesłany na numer telefonu komórkowego lub adres poczty elektronicznej beneficjenta. Przy opłacaniu usług turystycznych, wystarczy wówczas wskazać kod otrzymany z ZUS.  

Bon będzie można wykorzystać w Polsce do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Według resortu rozwoju, działanie bonu ma objąć imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego.

Z bonu będzie można skorzystać do marca 2022 roku. Rząd chce, by pierwsze transakcje w ramach 500 plus na wakacje ruszyły jeszcze w lipcu.

Ministerstwo Rozwoju szacuje, że z bonu skorzysta ok. 6,5 mln dzieci w wieku do 18 lat.

RadioZET.pl/PAP